Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı doğanın biz insanoğluna sunduğu en önemli yağlarından birisidir. Daha önceleri çok insan tarafından bilinmeyen zeytinyağı son günlerin popüler yağı olmuştur. Zeytinyağının faydaları o kadar çok ki saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok faydası bulunmaktadır. Zeytinyağı Akdeniz ve Ege sahillerinde daha sık yetişen zeytin meyvesinden elde edilmektedir. Bu eşsiz yağ yüzyıllardır yemek yapımında kullanıldığı gibi sabun, kozmetik ve birçok hastalığa şifa olsun diye de tüketilmektedir. Zeytinyağının faydaları arasında kanser riskini azaltmak, hücre duvarını güçlendirmek, hipertansiyonu önlemek, kalp ve damar sağlığını korumak, sindirim sistemi hastalıklarını gidermek ve buna benzer birçok hastalık vardır. En sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu ise zeytinyağı olarak bilinmektedir. Zeytin bir anne sütü kadar değerli ve vitaminlidir. Değerli hocamız canan KARATAY hocamız ısrarla yağ olarak evlerimizde zeytinyağı kullanımını talep etmiştir.

Ülkemizde zeytinyağı son günlerde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Zeytinyağlı yemekler başta olmak üzere genelde salatalara dökülerek tüketilir. Besin değeri yüksek olan yağ kalori bakımından da yüksektir.

Zeytinyağı Besin Değeri

Sızma zeytinyağı oleik asit ve antioksidan yönünden zengindir. Bitkisel yağlar arasında en sağlıklı ve besin değeri en yüksek olan yağdır. Zeytinyağı antibakteriyal ve antienflamatuar özelliğe sahiptir. Yani mikrop ve bakteri üretmez, mikrop ve bakterileri yok eder. A, K ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan yağda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum, sodyum ve birçok mineral  bulunmaktadır. Omega 9 yağ asidi bakımından da çok zengindir. Zeytinyağının kalorisi tereyağı ve kanola yağına benzese dahi besin değeri hepsinden çok daha yüksektir. Bu içeriklere sahip olması nedeni ile sağlık açısından olumlu neticeler ortaya çıkarmaktadır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Cilde Faydaları

Doğal olarak elde edilen zeytinyağı cilt sağlığı için çok önemli bir rol oynar. Kuru olan ciltlerin yumuşamasını sağlayan yağ, cilt bakımını yaparak cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Özellikle güneşin olumsuz etkilerine karşı etkilidir. Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde zeytinyağı vardır. Birçok cilt maskesinin ise ana maddesidir. Tek başına uygulanabileceği gibi içeriğine ek besinler katılarak da cilt maskeleri yapılmaktadır.

Sabunlarda, kozmetik ürünlerde ve doğal bitkisel tedavi amaçlı kullanılan ürünlerin içeriğinde bulunan yağ, çok miktarda antioksidan bulundurmaktadır. İnsan vücudunun yaşlanma sürecinin azalmasını sağlar. Cilde düzenli sürülen zeytinyağı cildin kırışmasını ve kırışık oluşumunu engeller.

Güneş yanığı tedavisinde kullanılmaktadır. Yaz günlerinde güneş altında kalan ciltte oluşan yanıklara sürülerek tedavi edilir. Sadece güneş yanıkları için değil diğer yanıkların tedavisinde de zeytinyağı etkili bir ilaçtır. Yanıklara sürülmek sureti ile uygulanır. Yanık tedavisinde kullanılan yağ aynı zamanda da yanık izi kalmasını engeller.
Bebeklerde pişiklere uygulandığında pişikleri geçirir. Ciltlerinin nem dengesini korur. Yeni doğum yağmış olan kadınların meme uçlarındaki yaraları tedavi eder ve çatlak oluşmasını engeller. Egzama ve mantar başta olmak üzere birçok deri hastalığını tedavi eder ve tedbir amaçlı kullanılır.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Saç sağlığı için çok değerli bir besin maddesidir. Saçlara sürülerek saç maskesi yapılabilir. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan yağ sayesinde dökülmeler durur. Bunun yanında saçların koparak kırılmasını da engellemektedir. Saçların daha gür ve hacimli görünmesini sağlar. Saç telini besleyen yağ saç telinin kalınlaşmasını ve daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.
Saç derisi için de etkili bir bakım ve tedavi aracıdır. Saç derisindeki mantar, egzama ve kepeklenme sorunu için etkilidir. Bu tür hastalıklarda saça bol miktarda sürülerek bakımı yapılır. Mikrop öldürücü özelliğe sahip olan yağ sayesinde saç sağlığı korunmuş olmaktadır.

Kanser Riski Azaltır

Yapılan araştırmalarda zeytinyağı içerisindeki asidik özelliğin, vücudu bağırsak ve rektum kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünden korumaktadır. Zeytinyağı içerisindeki hidroksitorosol adı verilen bir bileşenin menopoz sonrası kadınlarda meme kanserini önlemekte ve iyileştirmekte faydalı olduğu bilinmektedir. Kanser riskine karşı yemeklerde ve salatalarda mutlaka zeytinyağı kullanmak faydalıdır.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları

Kalbin en büyük dostu zeytinyağıdır. Bunu neredeyse artık her kez bilmektedir. İçeriğinde %70 oranında doymamış yağ barındıran zeytinyağı kolesterol birikimini azaltır. Böylelikle kardiyovasküler ve buna bağlı sorunların önüne geçmektedir. Beslenme alışkanlığı olarak zeytinyağı tüketen toplumlarda kalp ve damar problemlerinin çok daha az olduğu bilinmektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Beslenme alışkanlığı olarak zeytinyağı kullanımı en büyük etkiyi sindirim sitemine verdiği yararla yapmaktadır. Bağırsakların aktivasyonunu hızlandıran yağ, kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır. Bağırsakları temizlemeye yarayan yağ sayesinde basur yani hemoroit gibi hastalıkların etkisini azaltır. Basura direk olarak sürüldüğünde memelerin yok olmasını da sağlamaktadır. Makat kanaması ve yarıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
Zeytinyağı midede bulunan 11 kötü bakterinin neredeyse 8’ini yok ederek verdiği zararları tedavi etmektedir. Mide yaralarının tedavisinde de etkilidir.

Diyabet Riskini Azaltır

Zeytinyağı içerisindeki yağ asit türlerinin tüketilmesi kişilerin insüline karşı hassasiyetini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmalar tip 2 diyabet riskini azalttığını söylemektedir. Zeytinyağı insülinin düzelmesine ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcıdır. Şekerin kan dolaşımı üzerindeki etkisini azaltır. Bu nedenle yemeklerden sonra yaşanan ağırlaşma hissi ortadan kalkar.

Kötü Kolesterol Seviyesini Düşürür

Kötü kolesterol  kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere vücutta birçok probleme neden olur. LDL adı ile bilinen kötü kolesterolün neden olduğu oksidasyon ile savaşır. Sızma zeytinyağı 40’dan fazla antioksidan içermektedir. Ayrıca HDL seviyesinin artmasına da neden olduğu için çok faydalıdır.

İmkânımız varsa normal yağlar yerine soğuk sıkım zeytinyağını kullanmalıyız. Sağlığımız için bunu yapmalıyız. Yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sağlıklı ve hayırla kalınız.