Zeki Olmanızın Sebebi Yumurtaya Bağlıymış

Yumurtalar günlük hayatımızda çok fazla kullanım alanına sahip olup çok farklı şekillerde de pişirilebilir.

Ancak farkında olmadığımız yada düşünemediğimiz şey, yumurtaların zeka geliştirme için ne kadar önemli olabileceğidir.

Yumurtaları kızartır, pişirir veya yaptığımız yiyeceklerin içinde önemli bir bileşen olarak kullanabiliriz. Yumurtaların lezzetinin yanında mükemmel özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Vücudumuza verdiği etkiler gerçekten önemlidir.

Örneğin yumurtanın sarısında, sinir sinyallerimizi etkileyen amino asit kolinin i alırız. Amino asit kolinin bize, Anahtarlarımızı arabada mı yoksa evde mi ya da kontak damı bıraktığımızı hatırlamamıza yardımcı olur.

Çiğnemeye Başladığımız Anda Etkili

Araştırmalar yumurtayı, çiğnemeye başladığımız anda bile beynimize etkili bir şekilde yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yumurtayı Çiğnemeye başladığımızda Beyin, nörotransmitter serotonini ürettiğinden dolayı, bizi mutlu ediyor ve bunun yanında yumurtanın ne kadar doyurucu olduğunu bilirsiniz, doyma hissine bağlı mutluluğu da yumurta yiyerek sağlayabiliriz.

Yumurta, beyninizin ve diğer hücrelerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu birçok besleyici element içerir.

Yumurtalar yetişkin insanlarda beyin fonksiyonuna yardımcı olan temel besin maddesi olan kolin bakımından oldukça yüksektir. Ancak, araştırmalar yetişkinlerin yalnızca yüzde 10’unun her gün önerilen miktarda kolin elde ettiğini söylemişlerdir. 

Tüm hücre zarlarının yapısını korumak için kolin kullanılır. Kolin ayrıca nörotransmiterlerin imalatında bileşen olarak görev yapar, böylece beyin hücreleri birbirleri ve kas hücreleri arası iletişim kurabilir. Fetüs için, annenin diyetinden elde edilen yüksek kolin içeriği, beynin normal olarak gelişmesine yardımcı olabilir ve bunun yanı sıra doğum kusurlarını önleyebilir.

Çevrenizde yumurta yemeği seven sevmeyen tüm sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın vesselam. Afiyet olsun.