Zararını Öğrenince Bundan Sonra Yumuşatıcı Hiç Kullanmayacaksınız

Çamaşır yıkarken birçok bayan hala yumuşatıcıdan vazgeçmiyorlar. Televizyon reklamlarında yumuşatıcının kıyafetleri mis gibi kokutabileceği, yumuşacık olacağı ve çamaşırları onsuz yıkamanın neredeyse yersiz olduğundan bahsediliyor. Peki yumuşatıcı gerçekten söylenildiği kadar masum mu? Bunu siz değerli organik zamanı okurlarımız için derledik.

Yumuşatıcının İçindeki Zararlı Maddeler

Bilhassa ambalajdaki içindekiler yazısını okursanız, yumuşatıcının çok da masum olmadığını anlayacaksınız. İçerisindeki kimyasallarla fayda yerine zarar görebiliriz! Bu kimyasallara bir göz atalım;

  1. Benzil Asetat

Bu toksik madde Pankreas kanseri ile doğrudan ilişkilidir. Dumanlar gözlerde ve solunum yollarında tahrişe sebep olabilir.

  1. Alfa-Terpineol

Bu madde gayet tehlikeli ve bunun yanında baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı, boynunuzda ve sırtınızda ağrılar vb. rahatsızlıklara yol açabilir.

  1. Linalool

Solunum rahatsızlıklarına ve kas koordinasyon kaybına sebep olan bir kimyasaldır. Yumuşatıcılar yalnızca bize zarar vermekle kalmayıp çevremiz için de bayağı tehlikelidir.

  1. Benzil Alkol

Benzil alkol baş ağrısı, merkezi sinir sistemi bozuklukları, bulantı, kusma, baş dönmesi ve kan basıncındaki aşırı düşüşler vb. çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

  1. Kloroform

Kloroform bir kanserojen nörotoksindir ve bilinç kaybı, bulantı, baş ağrısı, kusma ve uyuşukluk vb. çeşitli sağlık sorununa neden olabilir.

Doğal Yumuşatıcı Sirke

Deterjan çamaşırlarınız için tek olarak yetmeyebilir. Bakalım yumuşatıcı yerine zarar vermeyen herkesin evinde olan ve doğal bir temizlik maddesi olan sirke! Sirke kullanıldığı yerlerde mükemmel bir ürün olarak yerini almıştır. Sirkenin yanına küçük bir amonyak da koyabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kirli Çamaşırları makinaya bıraktıktan sonra bir su bardağı sirkenin içine amonyak sıçratın ve çamaşır makinenizin yumuşatıcı bölmesine aktarın. Deterjanı da daha evvelki gibi aynı oranda ekleyin. Amonyak çamaşır deterjanının giysilere, çarşaflara, havlulara yapışmasının önüne geçerek hijyen oluşturur.

Sirke de mineraller için aynı işlevi yapar. Bu ürünleri birleştirerek yapılan mükemmel bir karışım çamaşırlarınızı yumuşacık ve tertemiz yapacaktır. Amonyak kullanmak istemeyen bayanlar sadece sirke kullanarak da temiz sonuçlar alacaklardır. Sağlığımız için küçük ama önemli ayrıntılara dikkat etmeliyiz.

Lütfen faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın. Kolay gelsin.