Yüzünüz 18’lik Genç Bir Kız Gibi Olsun! İşte Zerdeçallı Yüz Maskesi

Beslenme ve cilt bakımında doğal olandan yana tercih yapıldığını artık hepimiz biliyoruz. Kimyasallar içeren, koruyucu maddelerle doldurulan kozmetik ve bakım ürünlerine yüzlerce lira para harcamak yerine evde, kendi mutfağımızda hazırladığımız maskeler, bakım kürleriyle cildimizi beslemeye, nemlendirmeye, gençleştirmeye çalışmalıyız. Size parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız için zerdeçallı, ballı, yoğurtlu bir cilt maskesi tarifi sunacağım. Hemen hemen hepsi evimizde bulunan, aynı zamanda besin olarak da kullandığımız, her gün tükettiğimiz ürünler olduğu için güvenle cildimizde de kullanabiliriz. Binlerce yıllık Ayurvedik uygulamalar, medikal alanda yapılan 3.500’den fazla bilimsel çalışma ve her ikisinin de birlikte kanıtladığı bir gerçek var ki, zerdeçal en harika botanik ürünlerinden birisidir. Zerdeçal, binlerce yıldır sağlık ve güzellik için Allah ın izniyle şifa oluyor, araştırmalar da bu şifa kaynağının kullanımlarının çoğunu destekliyor. Birde zerdeçalın dişleri doğal olarak beyazlattığı ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmamıza yardım ettiği oldukça bilinen bir gerçektir. Tamda bunun için zerdeçalın cilt bakımındaki faydalarını bu içerikte sunacağım.

Zerdeçal, geleneksel Hindistan Işıldayan Gelin Maskesinin de içeriklerinden biridir. Zira bu maske düğünden önceki gece geline uygulanır ve gelin bu sayede bebek gibi bir cilde sahip olur. Topikal olarak uygulanan zerdeçal veya zerdeçal özü de cilt elastikiyetini korumaya yardımcı olur, tahrişleri azaltır ve hatta yaraların iyileşmesini bile desteklerken cilde parlaklık da kazandırır. İşte ben, parlak bir cilt için zerdeçal yüz maskesi tarifimde de cilde çok faydalı olan zerdeçalın yanında iki malzeme daha kullandım. Bunlar yoğurt ve bal, ki bunlar mutfağınızda zaten bulunan cilt dostu malzemelerdir. Zerdeçalın cilde faydaları Zerdeçal curcumin adı verilen ve “kolajenaz, elastaz ve hiyalüronidazı inhibe eden” bir antioksidan açısından zengindir. Şimdi bu neden şifadır ona bakalım. Kollajenaz, elastase ve hiyalüronidaz kollajen; elastin ve hiyalüronik asidi parçalar. İşte bu da aslında genç görünen bir cilt için istediğimiz bir şeydir. Elastik lifler, kauçuk bir bant gibi yerinde tutmaya izin verirken, kolajen cildimiz için gerekli yapıyı sağlayan sağlam liflerden oluşur. Hyaluronik asit cildi pürüzsüzleştiren ve nemlendiren bir polisakkarittir. Açıkçası bu da güzel ve genç bir cilt için ihtiyacımız olan ve istediğimiz bir şeydir. Kurkumin içeren zerdeçal özü, esas olarak cilt tonu sabit tutarken, pek çok araştırma da yaraları iyileştirmek ve cilt tahrişlerini gidermek için yararlı olduğunu gösteriyor. Araştırmalarda zerdeçal değil de, zerdeçal özü kullanılmıştır. Çünkü araştırmacılar zerdeçalın cildi boyamasından endişeleniyordu. Özetlemek gerekirse zerdeçal: Kollajen, elastin ve hiyalüronik asitin parçalanmasına karşı cildi korur. Cildin tonunu korumak için yardım eder. Yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Cilt tahrişlerini en aza indirir.

Çiğ Balın Cilt İçin Faydaları

Çiğ bal, ölü deri hücrelerinin bağlarını koparır, onların kolayca temizlenebilmesi için iyi bir cilt temizleyicisi olarak işlev yapan enzimler içerir. Ayrıca çoğu araştırmalar, balın anti aging özelliklere sahip bir yumuşatıcı ve nemlendirici olduğunu gösteriyor. Balla ilgili en sevdiğim şeylerden biri, pH’ının 4.5 civarında olması ve dolayısıyla da hassas yüzler için ideal olmasıdır. Topikal olarak kullanıldığında balın, sağlıklı mikrobik dengeyi desteklediği de bilinmektedir. Bu nedenle sivilceye eğilimli ciltler için faydalı bir bakım ürünüdür. Birde bal, grenonik asit, hafif bir alfa-hidroksi asit içerir. Bu sayede cildi parlatır ve hatta cilt tonunu dengeler, ayrıca zararlı serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerir. Özetlemek gerekirse bal: Ölü cilt hücrelerini parçalayarak rahatlıkla temizler. Cildi nemlendirir. Cildi aydınlatan ve tonunu dengeleyen hafif bir alfa hidroksi asit içerir. Serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Cildin mikro biyalini dengelemeye yardımcı olur.

ev yapımı yoğurt tarifi

Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurt yüzünüz için harika şeyler yapabilir. Bir hafta boyunca cildinizi sadece yoğurtla temizleyin ve cildinizin öncesi, sonrası şeklinde fotoğrafını çekip inceleyin. Farkı hemen göreceksiniz. Yoğurdun içinde bulunan asit, baldaki glukonik asit gibi hafif bir alfa hidroksi asididir ve cildi aydınlatmaya, hatta cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olan laktik asit içerir.

Birde nemlendirici ve yararlı bakteriler açısından zengin olup cildin mikrobiyolojisini dengelemeye de yardımcı olabilir. Özetlemek gerekirse yoğurt: Cildi nemlendirir. Cildi aydınlatan ve tonunu dengeleyen hafif bir alfa hidroksi asit içerir. Cildin mikrobiyalini dengelemeye yardım eder. Peki, cilde zerdeçal sürersek leke yapar mı? Yapabilir. Fakat bunu önlemenin bir yolu var. Zerdeçal, uzun zamandır ipek ve yün boyamak için kullanılan bir maddedir. Bu nedenle bazı durumlarda cildi kısa süre içinde lekelemesi çok da şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, maskeyi uyguladıktan ve duruladıktan sonra, biraz zeytinyağı veya avokado yağını cilde sürdüğünüzde bu rengin kaybolacağını göreceksiniz. Böylelikle ortada bir leke sorunu da kalmaz.

Malzemeler :

1 tatlı kaşığı zerdeçal – 1 tatlı kaşığı çiğ bal – 1 tatlı kaşığı tam yağlı yoğurt – Badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi besleyici yağ da katabilirsiniz. İsteğinize göre ekstra malzemeler: Maske sonrası uygulamak için zeytinyağı veya avokado yağı.

Gerekli Aparat

Uygulama yapmak için temiz bir makyaj fırçası.

Hazırlanışı :

Malzemelerin tamamını cam bir kase içinde tahta bir kaşıkla iyice karıştırın.

Uygulama : Maskeyi hazırlamadan ve uygulamadan öncesinde çok da kullanmadığınız eski bir gömlek giyin. Bu sayede maskeden bir şeyler damlamasını önlemiş olursunuz. Önce cildinizi güzelce temizleyin ve tam olarak kurulamadan nemli halde bırakın. Hazırladığınız maskeyi alından başlayarak boynunuzun altına kadar parmak uçlarınızı veya makyaj fırçalarınızı kullanarak tüm cilde uygulayın. Maskenin tırnaklarınızın arasına girmesini önlemek için bir eldiven ya da makyaj fırçası kullanın. Maskenin tamamını sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika cildinizde bekletin. Sonrasında ılık suyla cildinizi yıkayın, akabinde durulayın. Yüzünüzü kurularken koyu renkli bir havlu veya parlak, renkli bir bez kullandığınızdan emin olun. Bu sayede yüzünüzü kuruladığınız havlu da yeniden kullanılabilir. Tamamen yıkayıp kuruladıktan sonra cildinizde hala hafif bir renk tonu kaldıysa, biraz zeytinyağı veya avokado yağını cildinize iyice yedirin ve sonra cildin emmediği fazlalıkları pamukla silin. Cilt renginizin kendi doğal renginiz olduğunu fark edin. Bu muhteşem maske sayesinde yumuşak, parlak cildinizin tadını çıkarın!