Yıllarca Aynı Yastığa Baş Koymayın! Değiştirilmeyen Yastıklar Binlerce Bakteri Barındırıyor

Belirli bir yaş grubu insanların bildiği ve kullandığı, evlenen çiftlere söylenen bir sözdür. Bir yastıkta kocayın lafı. Biraz nostalji oldu ama eski zamanlarda kullanılan çok doğru bir söz, ancak siz yine de bir ömür boyu aynı yastığı kullanmayın. İnsan ömrünün neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğini düşünürsek yastığımız kuşkusuz en yoğun kullandığımız malzemelerimizdir. Onun için en iyi dostumuz desek abartmış olmayız. Ancak, çoğu insanın 10, 20 hatta 30 yıl boyunca aynı yastığı kullanması oldukça düşündürücü ve çok sağlıksız bir konudur. Bakın uzmanlara göre yastıkları ne zaman değiştirmek gerekiyor?

Gün bitiyor, evdeki tüm işlerimiz de bitince ona kavuşuyoruz, neye mi tabiki yastığımıza onun için en iyi arkadaşımız diyebiliriz. Ancak en iyi dostumuzu bir süre sonra değiştirmek zorundayız. Kılıflarını sık sık değiştirsek bile yastıkların da bir kullanım ömrü var.

Uzmanlara göre yastık değiştirme zamanı en fazla bir buçuk yıl olmalı. Yapılan çalışmalara göre ölü deriler, ter, saçtaki yağ, ev tozları yastıkta ortalama 350 bin bakterinin bulunmasına neden oluyor. Yine yapılan bir araştırmada günlük insandan 3 gram ölü deri yatağımıza dökülmektedir.

Sonuç olarak, aynı yastığı çok uzun süre kullanmak alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sabahları uyandığınızda kırmızı gözler, hapşırma veya burun tıkanması yaşıyorsanız, yastığınızı mutlaka değiştirin.