Yeşil Çay İçmek İçin 5 Neden

yeşil çayın faydaları

Evet değerli okurlarımız yeşil çay içmenize yarayacak 5 sebebi sizler için araştırdık ve yazdık. Sizlerde duymuşsunuzdur, yeşil çay sağlığa çok faydalıdır. Yeşil çay çok güçlü bir antioksidandır ve birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Yeşil çayın içeriğinde katesin maddesi bulunmaktadır. Bu madde çay içerisinde bulunan antioksidandır.

Son zamanlarda yeşil çayın bilinirliği oldukça artmıştır. Aynı zamanda yeşil çay kahvenin de yerine almaktadır. Değerli okurlarımız sizleri yeşil çayın yararları ile baş başa bırakıyoruz.

limonlu yeşil çayın faydaları

Antioksidan Kaynağı

Diğer doğal ve bitkisel içeceklerin aksine yeşil çayın besleyici özellikleri yaprakların çay yapılması ile alınabilir. Yeşil çayın insan vücuduna olan katkılarının sebebi içerdiği antioksidanlardır. Kateşin dışında yeşil çayda polifenol ve flavonoid olarak bilinen güçlü antioksidanlar bulunur.

Antioksidanlar serbest radikallerin oluşumunu ve serbest radikallerin vücuda verdiği zararları ortadan kaldırır. En basit anlatımıyla serbest radikaller dokuların zarar görmesine neden olan hücre bozulmalarına neden olarak erken yaşlanma, kanser, kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, göz hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olur. Antioksidanlar bu zararlı serbest radikallerin kontrol altında tutulması görevine sahiptir. Serbest radikaller, sigara içmek, UV ışınları gibi birçok nedenle ortaya çıkabilir.

yeşil çay

Alerjilerle Savaşır

Yeşil çay besleyici içeriği sayesinde etkili bir anti alerjik görevi görür. Yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallat (EGCG) maddesinin alerjilerin tedavisinde önemli bir madde olduğuna inanılmaktadır. Çay polinefölü de özellikle polen alerjisine karşı IgE algılayıcılar olarak bilinen alerjiye tepki veren algılayıcıları bloke ederek güçlü bir anti alerjen görevi görür.

yeşil çay günde kaç bardak içilmeli

Metabolizmayı Hızlandırır

Yeşil çay yağ oksidasyon seviyesini yoğunlaştırarak metabolizmanın hızlandırılmasını ve daha fazla besinin kaloriye dönüştürülmesini sağlar. Yeşil çayın bu etkisi içerdiği polifenol maddesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır

yeşil çayın cilde faydaları

Daha Zeki Yapar

Kahve gibi yeşil çayda da kafein bulunur. Kafein odaklanmanın etkili şekilde arttırılmasında etkilidir. Kafein bu etkisini adenozin olarak bilinen sinir mesajlarını iletilmesini engelleyicileri bloke ederek ortaya çıkarır. İşte bu sebepten kahve içtikten sonra bir aşırı bir enerji hali yaşanır. Fakat çay kahve gibi yan etkilere sahip değildir.

Kafein moralinizin düzelmesini, beynin tepki süresinin ve hafızanın yani genel beyin fonksiyonlarının arttırılmasını sağlar. İşte bu sebeple çalışırken ya da sabah enerjinizi geri kazanmak için güzel bir içecektir. Kahve yerine sadece yeşil çay kullanmayı düşünebilirsiniz.

yeşil çay nasıl demlenir

Tip 2 Diyabeti Önler

Tip 2 diyabet 40 yaş üzeri kişilerde en çok görülen sağlık sorunlarından biridir. Diyabet, yeterli insülin üretilmemesi ya da insülin direnci sebebiyle kan şekeri seviyesinin normal seviyelere düşürülememesi sebebiyle ortaya çıkar. Diyabet hastalığının ortaya çıkmasını düzenli olarak yeşil çay içerek engelleyebilirsiniz. Bunun sebebi özellikle yemek yedikten yeşil çayın kan şekerini düzenleyici etkileridir. Yeşil çay bu etkisini kan şekerinin bir anda yükselmesini engelleyici etkisi ile sağlar.

Yeşil çay ayrıca insülin hassasiyetini düzenleyici etkilere sahiptir. Araştırmalar düzenli olarak yeşil çay için kişilerde tip 2 diyabet oluşma oranın %42 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Afiyet şifa olsun değerli okurlarımız.