Yer (Trüf) Mantarı Yağının Faydaları

Yer mantarı her aşçının hayalidir. Dünyanın en lezzetli yemekleri bu mantarlar kullanılarak yapılır ve gurmeler tarafından günlük övülür. Bizim zeytinyağını kullandığımız gibi, dünya çevresindeki en ünlü restoranlar yer mantarı yağını yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için kullanır. Lezzet arttırmasının yanında, yer mantarı yağının sağlığa faydaları da bir o kadar fazla. Bu faydaları öğrenmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bu yazımızı sonuna kadar okuyun.

trüf mantarının faydaları

Yer Mantarı Adından da Anlayacağınız Üzere Yerin Altında Büyür Ve Genellikle Ağaç Köklerinin Civarında Bulunur. Ancak Birçok Farklı Türü Bulunur Gelin Beraber Bu Türleri İnceleyelim.

Siyah yer mantarları, çoğunlukla Fransa’da yetiştirilir ve bayağı pahalıdır.

Beyaz yer mantarları, çoğunlukla İtalya’da yetiştirilir ve adı gibi bembeyazdır.

Bordo yer mantarı, siyah mantara benzerler ancak kahveye yakın bir renge sahiptir.

Sarımsak yer mantarı siyah yer mantarları ailesine aittir ve sarımsak kokusu ile birlikte yumuşak dokulu olmasıyla bilinir.

Tüm saydığımız bu yer mantarlarının yağları başka bir yağ ile değiştirilemeyecek özelliktedir. Hem lezzet hem de sağlığa faydaları açısından tercih edilir.

Kalp Sağlığınızı İyileştirir

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalbiniz ve çevresindeki damarları temizler ve kan akışını düzenler. Ayrıca hasar görmüş hücreleri iyileştirir. Kolesterol seviyenizi ve tansiyonu düşürerek kalp hastalıklarından korumaya yardım eder.

Kanserle Savaşır

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kalp sağlığınızı koruduğu gibi aynı zamanda kanserli hücrelerinde büyümesini ve yayılmasını engeller.

Şeker Hastalığının Belirtilerini Azaltır

İnsülin seviyesini düzenleyerek kanda serbest dolaşan şeker moleküllerini azaltır ve damarlarınızın tıkanmasının önüne geçer.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

İşlenmiş bitkisel ve hayvansal yağlar yerine mantar yağı kullanarak daha sağlıklı olursunuz ve dolayısıyla daha rahat kilolardan kurtulursunuz. Düzenli kullanımda şifa olduğu çeşitli araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Cildinizi Gençleştirir

trüf mantarının zararları

İçerdiği E vitamini sayesinde cildinize yeniden genç bir görünüm kazandırır. Hem cilt sorunlarına karşı koyar hem de yumuşak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Nerelerde Bulunur?

trüf mantarı nedir

Hem internetten hem de büyük süpermarketlerden temin edebilirsiniz. Aktarlarda kuru halde, eczanelerde kapsül formunda bulabilirsiniz.

Geçmiş olsun.