Yaz Aylarında Bunu Asla Yemeyin

Bazı gıdalar, özellikle sıcak havalarda uzun süre beklediğinde içerisinde bakteri üreme hızı oldukça yükselir. Bu yiyeceklerden sağlığınızı en çok tehdit edeni genellikle açıkta pişirilen tavuk dönerdir.

Size özel hazırlanmayan her tür yiyecek her anlamda risk taşır, özellikle tavuk döner sıcak havalarda salmonella bakterisinin yayılmasına davetiye çıkartıyor.

Bu bakterinin yüksek oranda ürediği gıdaları tüketirseniz ciddi manada bağırsak sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle sanayi şehirlerinde daha fazla hava kirliliği ve toz vardır. Çünkü hem şehirdeki insan yoğunluğu, hem de havayı kirleten etkenler çok daha fazladır.

Bundan dolayı özellikle sıcak havalarda gün soyunca sıcağın içerisinde ağır ağır pişen bu yiyecek bir bakteri yuvasına döner.

Açıkta hazırlanan tüm gıdalar için aynı risk söylenebilir ancak piştikten sonra hızlı bozulan dış hava ile teması fazla olan tüm hayvansal gıdaları güvenmediğiniz yerlerden yememeniz mümkünse böyle yiyecekleri evde pişirmeniz, sağlığınızı korumanız bakımından faydalı bir seçim olacaktır.