Yatak Temizliğini İhmal Etmeyin!

Bir insan gününün 7 ile 8 saatini yatakta geçirmektedir ve buda ev içerisinde en temiz yerlerden birinin yatak olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Özellikle ter, ölü deri hücreleri yatağın bazen yatakların mikrop yuvasına dönmesine sebep olmaktadır. Peki yatağımızı nasıl temizlemeliyiz? İşte yatak temizliğinin üç basit yolu!

Toz Akarları Ve Tozdan Kurtulmak

İlk olarak tüm yatağı süpürün. Ardından elek kullanarak 1 paket karbonatı (istenirse, 10-15 damla esans yağı ilave edebilirsiniz) tüm yatağa eşit olarak dağıtın. Bir saat yada imkanınız varsa bir gün boyunca bu şekilde bekletin. Daha sonra elektrikli süpürgeyle temizleyin. Karbonatla yatak temizleyerek kir, ter, ölü deriler ve istenmeyen kokulardan kurtulmuş olursunuz.

Lekelerden Kurtulmak

Biraz karbonat, bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit ile şilte üzerindeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Peroksidin yarısını bir şişeye koyun ve iki yemek kaşığı karbonat ilave edin. Ardından, biraz bulaşık deterjanı ilave edin. Şişeyi sallayın ve yatağınızı temizlemek için karışımı kullanın.

Yataktaki Böceklerden Kurtulmak

Temizlik zamanı tüm çarşafları, yatak örtülerini, kumaşları en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Ayrıca günlük olarak elektrik süpürgesiyle yatağınızı süpürün. Bu işlem yatağınızı böceklerden uzak tutacaktır. Tüm sandalyeleri ve diğer yumuşak mobilyaları, tüm halıları, şiltelerin yanı sıra şiltelerin kılıflarını hatta perdeleri bile süpürmeyi unutmayın.

Dilerseniz yatak böceklerinden kurtulmak için aşağıdaki karışımı hazırlayabilirsiniz.

  • Acı biber, zencefil ve kekikten sprey yapımı

1 çay kaşığı biber 1 tk rendelenmiş zencefil 1 çay kaşığı kekik özü yağı 1 su bardağı su

Bütün malzemeleri bir tencerenin içinde birleştirin. Suyu yaklaşık 7 dakika kaynatın. Karışımı sprey şişesinin içine doldurun, yatağınızın üzerine püskürtün.