Yağlı Karaciğere Sahipsem Ne Yemeliyim?

Merhaba değerli okurlarımız, bugün sizlerle vücudumuzun önemli organlarından olan karaciğer yağlanması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Geçenlerde hanımın rahatsızlığı için doktora gittiğimizde doktor beyle bir müddet karaciğer yağlanması hakkında konuştuk. Doktor beyin anlattığı, biz üniversitede okurken yağlı karaciğere rastladığımızda aa bakın bu karaciğerde yağ var derdik diyor. Yani eskide yağlanma çok az imiş. Şimdi ise yağlı olmayan karaciğer gördüğümüzde aa ne şanslısınız karaciğeriniz yağlı değil diyoruz diyor. Yağlı karaciğere sahip olmamız tamamen beslenme alışkanlıklarımızın değiştiğini göstermektedir. Eskiden her şeyimiz doğaldı, şimdi ise tüm yiyeceklerimiz katkı maddeli ve yapay. Önceden yoğurtlarımız 10 gün kaldı mı ekşirdi, şimdi öylemi… Yağlı karaciğer, karaciğerdeki yağ birikimidir ve doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıklara neden olabilir. Sebeplerden biri beslenme alışkanlıklarımızdır.

Yağlı karaciğer genellikle kötü beslenme alışkanlıkları ile ilişkili bir hastalıktır. İki tür yağlı karaciğer vardır, biri aşırı alkol tüketiminden olur, diğeri de yağlar ve trigliseritler bakımından zengin sağlıksız bir beslenmeden olur, bu da bu organın toksinleri verimli bir şekilde yok etmesini önler.

Bazı insanlar insüline karşı bir çeşit direnç gösterirler. İnsülin, glikozu düzenlemekten sorumlu hormondur. Bu, metabolizmada değişikliklere sebep olur ve doğrudan karaciğer dokularını etkiler.

Yağlı bir karaciğer kronik fibrozise (sertleşmiş karaciğer) neden olur. Bu, bu organın işleyiş seviyesi azaldığında ve yağ oksidize olduğunda meydana gelir. Sonuç olarak da karaciğer iltihaplanır ve bu durum birçok soruna yol açar.

Yağlı Karaciğerin Yaygın Belirtileri

Yağlı karaciğere sahip olan insanlarda aşağıdaki belirtiler sık görülmektedir.

 • Tükenmişlik veya yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Karnın sağ tarafında ağrı
 • Aşırı şişkinlik hissi
 • Mide bulantısı
 • Konsantrasyonda zorluklar ve kötü bir hafıza

Sizde de yukarda saymış olduğumuz hastalıklar ve belirti varsa konunun uzmanı bir doktora başvurmalıyız.

Eğer obezite, diyabet, yüksek kan basıncı veya yüksek trigliserit konsantrasyonlarından mustaripseniz, yağlı karaciğerinize karşı biyolojik bir yatkınlığınız da var demektir.

Yağlı karaciğeri iyileştirmek için beslenmenizde önemli değişiklikler yapmanız gerektiğini anlamak çok önemlidir.

Siz değerli okurlarımız için yağlı karaciğere iyi gelecek ve karaciğerimizin yağlanmasını önleyecek bir takım yiyecek listesi hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Sarımsak

sarımsağın faydaları

Sarımsak, selenyum ve allisin içerir. Bunlar, karaciğeri temizlemek için mükemmel bileşenlerdir. Vücuttaki toksinlerin yok edilmesini sağlar. Aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir.

Zencefil Çayı

zencefilin yararları

Zencefil, yüksek antioksidan içeriği sayesinde trigliseritleri düşürmede oldukça etkilidir. Zencefil çayı hazırlamak için,

Gerekli Olan Malzemelerimiz

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 yemek kaşığı zencefil kökü (30 g)
 • 1 çay kaşığı bal (5 ml)

Hazırlanışı.

 • Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığında zencefili ekleyin ve 5 dakika bekletin.
 • Karışımı bir bardağa süzün.
 • Bal ekleyin ve sıcakken için.

Bu çayı öğleden sonraları içebilir ve en az 2 hafta boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Pazı

Pazı; lif, demir, magnezyum, potasyum ve su açısından zengindir. Karaciğerimiz temizlemek için mükemmel bileşenler içermektedir.

Greyfurt

Bu meyvemiz, yağ asitlerinin parçalanmasını sağlamaktadır. Ayrıca metabolizmamızı hızlandırarak kilo vermemizi sağlamaktadır.

Her sabah greyfurt suyu için ve vücudunuzdaki yağlardan kurtulmanın faydalarından yararlanarak daha sağlıklı bir vücut elde etmek için kendinize yardımcı olun.

Yeşil Çay

yeşil çayın cilde faydaları

Kateşin gibi bileşenleri, vücudumuzda bulunan serbest radikallerin kontrolüne doğrudan katkıda bulunur.

Keten Tohumu

Keten tohumu, kandaki yağ düzeylerinin azaltılmasına yardımcı olabilecek önemli miktarlarda Omega 3 açısından vücudumuza katkıda bulunur. Aynı zamanda çok fazla çözünür ve çözünmez lif içerir. Bunlardan ilki, karaciğere yağları emmek için yardımcı olur ve ikincisi ise kabızlığı önler.

Bektaşi Üzümü

Bektaşiüzümü C vitamini kaynağıdır. Karaciğeri iyileştirmek ve temizlemek için birçok özelliğe sahiptir.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, karaciğerde depolanma eğilimi olan toksinleri atmak bakımından güçlüdürler. Sirozu tedavi etmek için daha sıkça kullanılmaya başlanmıştır ve harika sonuçlar elde edilmektedir.

Papaya

papaya faydaları

Papayanın içerdiği birçok besin maddesi arasında kalsiyum, demir ve vitaminler bulunur. Bununla birlikte, en iyi özelliği, karaciğer fonksiyonlarının çoğunu etkileyen papain ve kimopapain gibi sindirim enzimleri bakımından zengin olmasıdır.

Ayrıca, egzersiz yapmanızı da tavsiye ederiz. En başta, düşük yoğunluklu yürüyüşlerle başlayın. Sonra, azar azar, kalp aktivitenizi ve dolaşımınızı artırmaya yardımcı olan ılımlı bir rutin oluşturun.

Yağlı karaciğerden mustarip olmak sadece yaşam tarzınızı değiştirerek tersine çevrilebilecek bir şeydir. Yağ ve alkol tüketimini azaltmak, göz önünde bulundurulması gereken temel noktalardan biridir.

Karaciğerimizi sevelim ve onu koruyalım. Dostlarımızın ve sevdiklerimizin bilinçlenmesini sağlamak için  bu yazımızı paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.