Yağ Bezelerini Geçirmenin En Etkili Yolları

Yağ bezlerinin çok zararı olmasa bile görünüm itibariyle kötü bir görüntü oluşturmaktadırlar. Yağ bezelerinin bir diğer adı da epidermal kist tir. Yağ bezeleri en çok kulak arkası, yüze veya sırt bölgelerinde oluşabilir. Yağ bezeleri genellikle zararsızdır ve çoğunlukla herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zaman içinde kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda yağ bezeleri çok büyük ve ağrı yapıyorsa veya iltihap kaptıysa doktor müdahalesi şart olmuştur.

Vücudumuzda yağ bezelerinin oluşmasının en önemli sebebi cilde yağ sağlayan yağ bezlerinin yolunun tıkanmasıdır. Bunun dışında aşırı testosteron üretimi, aşırı yağ üretimi, güneş ışığı, şişen saç kökleri, akneye yatkın cilt yapıları tıraş veya ağda da yağ bezesinin oluşmasına katkı sunarlar.

Henüz büyümemiş, küçük olan yağ bezeleri için, evde bitkisel çözümler uygulayabilir veya eczanelerde satılan bazı kremleri kullanabilirsiniz. Büyük yağ bezelerinin iltihap kapma ihtimali yüksek olduğundan bir cilt doktoruna gitmeniz ya da genel cerrahi doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Yağ Bezeleri İçin Evde Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Çözümler

Buhar Yöntemi: Buhar ve ısı yağ bezesinin yumuşamasına yardımcı olur. Buharla yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalması daha kolay olur. Yeterli ısı ve buharı sağlamak için sık sık sıcak suyla banyo yapabilirsiniz.

Bir başka yöntem olarak ta bir havluyu buharda ısıtarak veya sıcak suyla ıslattıktan sonra iyice sıkarak bezenin üstüne koymaktır. Sıcak uygulamayı gün içinde 20-30 dakikalık zamanla 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

Bal Yöntemi: bal cildimizde oluşan yaraların hızlıca iyileştirmesini sağlamaktadır. Ayrıca bal yağ bezesi tedavisinde de çok etkilidir. Balı yoğun bir merhem kıvamına gelinceye kadar buğday unuyla karıştırın. 1 çay kaşığı bal için 1 çay kaşığı un yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımı beze üzerine sürün ve üzerini kapattıktan sonra 1 gece bekletin.

Diğer Bitkisel Yöntemler

1- Çay Ağacı Yağı: İltihabı önleyici ve bakterileri temizleyici özelliği bulunan çay ağacı yağı yağ bezeleri tedavisinde en önemli yağlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Çay ağacı yağını gün içinde 2-3 kez yağ bezesinin üstüne ve çevresine sürebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde bezenin iyileşme süresi hem kısalacak hem de bakterileri temizleyerek iltihap riskini önemli oranda azaltacaktır.

2- Aloe Vera: Aloe vera jeli yağ bezesini yumuşatarak, yağ kanallarını açar ve bezenin içindeki yağların dağılmasını sağlamaktadır. Bir miktar Aloe vera jelini her gün düzenli olarak bezesinin üstüne sürün. Aloe vera bitkisinin anti bakteriyel özelliği sayesinde bakterileri temizleyecektir ve yağ bezelerini için çok etkili bir yöntem olacaktır.

3- Sirke: sirkenin maşallahı vardır. İşe yaramadığı yer yok gibidir. Sirke özellikle iltihap riski yüksek yağ bezesini temizlemek ve küçültmek için oldukça etkili bir çözümdür. Sirkeyi beze üzerinde sürdükten sonra gazlı bezle kapatın. 3-4 gün bu şekilde beklettikten sonra gazlı bezi çıkarın ve bir parça pamuğu ılık suyla ıslatıp sirkeyi temizleyin. Bu uygulamayı beze iyice temizlenene kadar tekrarlayın.

4- Hintyağı: Yağ bezesinin üzerine düzenli olarak hintyağı sürmek bezenin daha kısa sürede boyutunun küçülmesini sağlayacaktır. Hintyağını küçük bir parça pamuklu kumaşa veya bir parça pamuğa 4-5 damla hintyağı damlatıp bezenin üstüne yerleştirin. Daha sonra yağın etkisini göstermesi için üzerine sıcak havlu koyun ve 30 dakika bekletin. Bunu gün içinde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Not: Çok önemli. Hintyağını ağız yoluyla tüketmeyin.

Yağ Bezesine Bunları Yapmayın

Yağ bezesini patlatmaya çalışmayın. Bezeye iğne veya ucu sivri herhangi bir şey sokmayın. Tüm bunlar bezenin iltihaplanmasına ve derinin alt tabakalarına yayılmasına neden olabilir.

Eğer yağ bezesi iltihaplanırsa, rengi kırmızıya dönerse, aşırı miktarda irin akıyorsa, çok büyükse ve ağrı yapmaya başladıysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Değerli okurlarımız, hemen hemen tüm yazılarımda belirtiyorum. Sağlığınız bizim için çok kıymetlidir. Eğer yağ bezeniz ağrı yapıyor ise lütfen zaman kaybetmeden doktorunuza görünün. Lütfen sağlığınız olmazsa olmazımızdır. Bu yazımızı sevdiklerinizle, dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.