Vücuttaki İltihapları Kurutan Bitki

Bu bitkimizi demleyip içerseniz vücuttaki her türlü iltihabı kurutuyor. Tam bir şifa deposu. Evet, organik zamanının değerli okuyucuları, vücuttaki iltihabı kurutan ve yok eden bitkimiz söğüt kabuğudur.

Söğüt kabuğu binlerce yıldır Çin ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta. Milattan çok önceleri ateşi ve romatizması olan hastalara söğüt kabuğu çiğnemesi tavsiye edildiği bilinmektedir. Söğüt kabuğu günümüzde bel ağrısı tedavisinde, romatizma ve baş ağrısı tedavisinde yardımcı doğal ürün olarak kullanılıyor.

Ak Söğüt Kabuğu

Aksöğüt kabuğu aspirin ile benzer özellikler taşımaktadır. Aksöğüt ün içerisinde Salisin adlı madde bulunmaktadır. Ayrıca aksöğüt kabuğunun ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. İltihap giderici özellikte olan aksöğüt kabuğu aspirine göre etkisi daha uzun seviyededir. Aksöğüt kabuğunun çayı demlenip tüketildiğinde vücutta oluşmuş her türlü iltihabı kurutmaktadır.

Baş Ağrısı: Baş ağısını geçirmek için onlarca çeşit ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların yan etkileri de bulunmaktadır. Bu ağrı kesicilerin en büyük yan etkileri mide ve bağırsak sorunu yapmaktadır. Kimyasal ağrı kesiciler yerine söğüt kabuğu kullanarak bu yan etkilerden korunmanız mümkündür.

Bel Ağrısı: Yaklaşık 200 kişi üzerinde yapılan bir çalışma ile söğüt kabuğunun bel ağrısı tedavisinde oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir

Eklem İltihabı: Yine söğüt kabuğunun eklem iltihabı olan hastalar üzerinde kullanılması sonucu bu rahatsızlık nedeniyle oluşan ağrılarda, özellikle boyun ve sırt bölgesinde ağrıların hafiflemesi sağlanmış. Başka bir çalışmada ise kalça ve diz bölgesinde bulunan eklem iltihabı ağrılarının söğüt kabuğu ile önemli oranlarda hafifletilebildiği tespit edilmiş.

Söğüt Kabuğu Nasıl Kullanılır?

16 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir.

16 yaşından büyüklerde ise,

Kurutulmuş söğüt kabuğu ile çay yapılabilir. 250 ml suya 2 tatlı kaşığı söğüt kabuğu atın ve kısık ateşte demleyin. Ateşten aldıktan sonra yarım saat bekletin. Günde 3-4 fincan çay gibi içebilirsiniz.

Sağlığımız için doktorumuza görünmeyi ihmal etmemeliyiz. Şifa Allahtan dır. Sebeplerini aramalıyız. Sağlıklı ve şifalı günler dileriz.