Vücudunuzun Stres Altında Olduğunun Göstergeleri Nelerdir?

Yaşamın duygusal iniş-çıkışlarının kaçınılmaz bir sonucu olarak hepimizin stresli hissettiği zamanlar mutlaka olmuştur. Stres in birçok kaynağı olabilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz çevre, vücudumuz, düşüncelerimiz, hatta dünyaya bakış açımız bile stres faktörü olabilmektedir. Peki, stresin hayatımızı kötü etkilemesine nasıl engel oluruz, bugünkü konumuz stresi hayatımızdan nasıl çıkarırız veya en aza indiririz.

Ürtiker

Vücudunuz yoğun stres altındayken, histamin kimyasalı salgılar ve vücudunuzun yer yer kabarmasına ve kaşınmasına sebep olur. Soğuk uygulama veya ılık bir duş almak, belirtileri hafifletecektir.

Ani Kilo Değişimi

Stres, vücudunuzun kortizol hormonu salgılamasına sebep olur ve birçoğumuz bu stres ile yemek yiyerek başa çıkarız. Bu hormon vücutta kan basıncını ve şekeri arttırmaktadır. Bu sebeple de ani bir şekilde kilo alırız. Açlık hissettiğinizde, lif değeri yüksek yiyecekler tüketirseniz kilo almayı engelleyebilirsiniz.

Devamlı Baş Ağrıları

Eğer sürekli olarak başınız ağrıyorsa, stres kaynaklı olması muhtemeldir. Her baş ağrısı sebebiyle ilaca başvurmanız ilaca direncinizi arttırır ve zamanla daha fazla ilaca ihtiyaç duyarsanız. Lavanta veya nane yağıyla şakaklarınıza masaj yapmanız baş ağrınızı azaltacaktır.

Mide Sorunları

Stres vücudunuza baskı yaptığında ilk etkilenecek yerimiz midemizdir. Sinirlendiğinizde veya üzüldüğünüzde midenize keskin bir ağrı saplanıyorsa, tıbbi yardıma ihtiyacınız vardır. Artan mide asidi, mide duvarını aşındırarak, delinmelere sebep olabilir ve daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Hastalıktan Kurtulamama

Bağışıklık sisteminizin stresten dolayı kötü etkilenmesi de başka bir sebeptir. Zayıf düşen antikorlarınız artık sizi hastalıklara karşı açık hedef haline getirir ve en basit hastalığın bile geçmesi uzun bir süre alabilir. Antikor vücut tarafından üretilen organik bir bağışıklık maddesidir. Çinko desteği almayı ve daha sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirirseniz bir nebze olsun faydası olacaktır.

Cilt Sorunları

Özellikle yüzde oluşan sivilceler, cilt yapınız ve temizleme sıklığınızla da ilgili olsa da aynı zamanda da stres seviyenizle de yakından ilgilidir. Üretilen hormonlar cildinizin üst tabakalarındaki yağ molekülleriyle birleşerek sivilcelenmeye sebep olabilir. Cildinizi düzenli temizleyerek hiç değilse miktarını azaltabilirsiniz.

Göğüs Ağrısı Ve Hızlı Kalp Ritmi

Stres altındayken vücudunuz sanki bir tehlike anındaymış gibi hisseder ve kurtulmak için kalp atışınızı hızlandırır. Eğer sıklıkla kahve ve alkol tüketiyorsanız, sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu anlarda nefesinizi kontrol ederek stresten kurtulabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Saç Dökülmesi

Duşta veya yastık kılıfında birkaç saç teli bulmak büyük bir sorun değildir ancak elinize öbek halinde saç gelmeye başladıysa, dikkat etmenizde fayda var. Stres saç köklerinizi zayıflatır ve kolay dökülmesine yol açar. Saç dökülmeniz erken yaşta başladıysa, mutlaka bir uzmanla görüşmeli ve önlem almalısınız.
Sözün özü lütfen kendinize dikkat ediniz. Her şeyin başı sağlıktır. Sağlığımız olmazsa neye yarar tüm servetimiz. Lütfen kafanıza hiçbir şeyi dert etmeyin ve kafanıza takmayın
Sağlıcakla kalınız…