Vücudunuzda Magnezyum Eksikliğinin 13 Belirtisi

300’den fazla enzime etkisi olan magnezyum, vücut sağlığımız için oldukça önemlidir. Özellikle kas ve kemiklerimiz için. Asaplar, adaleler ve hücreler için yararlıdır. Kan akışını dengeler. Metabolizmanın kalsiyum ve protein oranını dengeler. Vücudumuz magnezyumu kas ve sinir sisteminin düzenlenmesi dışında enerji üretmek ve yağ-protein sentezlemek için de kullanılmaktadır.
Magnezyum eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar çoğu bireyde görülür. Magnezyum eksikliğini nasıl fark edebiliriz?
Fizyoloji uzmanı Rune Eliasson, gıda sektörünün endüstriyel bir hal almasından dolayı magnezyumu gerektiği kadar alamadığımızı ifade etmiş. Aynı zamanda yürüttüğü bir çalışma sonucunda, 1914 ve 1992 yılları arasında yetiştirilen elmanın besin değerinin %82 oranında azaldığını da ifade ediyor.
İnsanların beslenme düzenlerinde meydana gelen farklılıkların magnezyum eksikliğini tetiklediği de bilinmektedir.

Magnezyum Eksikliğinin İşaretleri

1. Adale Tutulması

Adalelerin olduğu bölgelerde sıklıkla kasılma yaşıyorsanız bunun nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Uyumadan önce magnezyum içeren besinler tüketmelisiniz. Böylelikle rahatladığınız hissedeceksiniz.

2. Astım

Kanınızın içerdiği magnezyum oranı arttığında daha rahat nefes alırsınız. Ünlü bir tıp dergisi olan The Lancet’ta yayımlanan yazılar, vücudun aldığı magnezyum oranı arttığında astım riskinin azaldığını söylüyor.

3. Uyuşukluk

Tembelliğin altında yatan sebep magnezyum eksikliği olabilir. Bu nedenle magnezyum içeren besinler tüketmeye dikkat edin.

4. Migren

Migrene dolaylı etkisi bulunan magnezyum eksikliği giderildiği takdirde migrenin neden olduğu duyarlılıkları azaltılabilir.

5. Kabızlık

Bağırsakların da düzenli çalışabilmesi için magnezyuma ihtiyacı var.

6. Kalp Ritim Bozukluğu

Damar sağlığını etkilediği için eksikliği durumunda sıkıntı yaşanabilir.

7. Depresyon

Magnezyum, beyin fonksiyonlarını ve ruh halini etkiliyor. Eğer magnezyum içeren gıdalarla beslenmezseniz depresyon riskiniz %22 artabilir.

8. Uyku Problemi

Uyku problemi yaşıyorsanız nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Daha rahat bir uyku için magnezyum içeren besinler tüketmelisiniz.

9. Tatlı İsteği

Tatlı krizi anlarında fındık, ceviz ya da meyve tüketmeyi deneyin. Eğer yeterli geliyorsa şeker düşüklüğü değil magnezyum eksikliğiniz var demektir.

10. Yüksek Tansiyon

Magnezyum, tansiyonunuzu dengelemek için yardımcı olur.

11. Eklem Sızısı

Eklem ağrılarınızın nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Bu nedenle magnezyum içerikli besinler tüketmelisiniz.

12. Kronik Bitkinlik

Brezilya’da yapılan bir araştırma sonucunda, fazla magnezyum tüketiminin koşucuların performansını olumlu etkilediği ve bitkinlik hissini azalttığı belirtilmiştir.

13. Kalsiyum Eksikliği

Vücudun kalsiyumu emebilmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Doktorunuza danışarak eksiklikleri giderebilirsiniz.
Sizin de okuduğunuz gibi vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir magnezyum. Her gün düzenli olarak vücudumuza magnezyum almamız gerekmektedir.
Magnezyum İçeriği Yüksek Olan Besinler:
Yeşil yapraklı besinler. Ispanak gibi
Kuruyemişler. Kaju, susam, kabak ve ay çekirdeği
Baklagiller. Nohut, mercimek, kuru fasulye.
Sebzeler. Brokoli, enginar, pırasa, taze fasulye
Deniz ürünleri. Somon, uskumru.
Muz, çilek, incir.
Domates, rezene.