Vücudumuz B12’ye İhtiyacı Olduğunu Bu Şekilde Gösteriyor

Vücudumuz B12’ye İhtiyacı Olduğunu Bu Şekilde Gösteriyor

Hücre büyümesinde, vücut fonksiyonların düzgün bir şekilde yerine gelmesinde ve gelişiminde görev alan, vücut tarafından üretilemeyen bu nedenle beslenme yoluyla alınması gereken, hücre zarından geçebilin ve kan dolaşımında hazır olarak bulunan organik bileşimler, vitaminlerdir. Vitaminler vücudumuzun üretemediği olmazsa olmaz yaşam taşlarındandır.

Organik zamanı olarak bu konumuzda sizlere beyin sağlığı ve gelişimi için vazgeçilmez olan B12 vitamini eksikliğinde vücudun nasıl tepkiler vereceğini anlatacağız.
Eğer orta yaş ve üstü grupta yer alıyorsanız,
Bağırsağınızın bir kısmı cerrahi yolla alındıysa,
Vejetaryen olarak besleniyorsanız,
Mide yanması için uzun süredir ilaç kullanıyorsanız, risk grubundasınız demektir. Lütfen İçeriğimizi sonuna kadar okuyunuz.

Yorgunluk

Günlük rutininiz artık size ciddi anlamda yorgunluk veriyor ve dışarıda geçirdiğiniz zamanı artık çoğunlukla evde geçirmek için bahaneler aradığınızı fark etmeye başladıysanız, B12 zengini olan karaciğer, yumurta, kimyon gibi gıdalar tüketmeye başlamanız faydanıza olacaktır.

Baş Dönmesi Ve Göz Kararması

B12 vitamini düzenli olarak alınmadığında, tansiyonunuz dengesizleşir ve ani düşüş ve yükselişler meydana gelir. El göz koordinasyonu ve refleksler zayıflar ve vücut hareketleri kısıtlanır. Ani göz kararması ve baş dönmeleri yaşanır.

Unutkanlık

B12 vitamini daha önce de söylediğimiz gibi beyin sağlığımız için hayati önem taşır. Eksikliği durumunda yeni bilgileri hatırlamak ve herhangi bir şeyi öğrenmek oldukça zorlaşır. Eğer normalden farklı bir durum seziyorsanız en kısa zamanda doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.

Karıncalanma

Kolunuzun üzerine yattığınızda veya bacak bacak üzerine attığınızda belli bir süre sonra kan akışı kesilen damar sebebiyle kan gereken yere ulaşmadığında uzuv karıncalanır ve iğneler batıyormuşçasına bir his meydana gelir. B12 vitamini eksikliği uzun süre tedavi edilmezse sinir hasarı meydana gelir ve kol, bacak, parmak gibi uzuvlarda uzun süren karıncalanma hissi meydana gelir.

Ağız İçi İltihaplanma

Ağız içinde, yanaklarda ve dilde renk ve şekil değişiklikleri meydana gelirse ve aynı sivilce oluşumu gibi bir görüntü meydana geliyorsa ciddi B12 eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Konuşmanız ve yemek yiyişini sekteye uğrar.
B12 eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir test yaptırın ve doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde B12 takviyesi almaya başlayın.
Peki, Hangi Gıdalarda B12 Vitamini Bulunmaktadır.
Süt, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünleri içeren gıdalarda
İstiridye, ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünlerinde.
Balık. Dana ve kuzu eti b12 vitamini bakımından oldukça etkili değere sahiptir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.