Vazelinin Bu Faydasına “Yok Artık” Diyeceksiniz!

Vazelin Robert Chesebrough  isimli kimyager tarafından bulunan tesadüfen bulunan bir üründür. Nemlendirici özelliği bulunması cilt bakımında vazelini ön plana çıkarmaktadır. Nemsiz ve çatlayan ciltler için çok faydalıdır ve tedavi amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Hepimiz vazelinin bir faydasını mutlaka duymuşuzdur ancak sizler için vazelinin faydalarını bir araya getirdik.

Vazelinin Faydaları

Cildin kurumasını ve pul pul dökülmesini önler. Ayrıca cildi etkili bir şekilde nemlendirir.

Kurumuş yaralarda vazelin kullanarak daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kesiklerde kullanabilirsiniz.

Güneş yanıklarını iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanabilirsiniz.

Kararan cildin rengini açmak için kullanılabilmektedir. Özellikle diz ve dirsek bölgelerinde kullanabilirsiniz.

Gözaltı morluklarına iyi gelmektedir.

Kanamalı yaralarda kanamayı durdurmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca yaralı bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Sıcak havalarda oluşan pişik benzeri cilt problemlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Göz çevresi bakımında vazelin kullanabilirsiniz. Göz çevresinde oluşan kırışıklıklarda ve kaz ayağı gibi cilt problemlerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

En çok rastlanan cilt problemlerinden biri çatlaklardır. Vücut çatlakları için kullanabilirsiniz.

Sivilce ve akne problemlerinde vazelin kullanabilirsiniz. Fakat vazelin yoğun ve yağlı bir yapıya sahiptir. Ciltteki gözeneklerin kapanmaması için eriterek kullanılması gerekmektedir. Ayrıca eğer yüzünüz için kullanacaksanız miktarını çok iyi ayarlamalısınız.

Yüzünüzdeki makyajı vazelin ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Bütün gün boyunca dağılan veya karışık görünen kaşlarınızı vazelin ile düzelterek sabitleyebilirsiniz.

Kurumuş, çatlamış dudaklarınızı vazelin ile nemlendirerek daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Ruj sürmeden önce vazelin kullanarak dudaklarınızı nemlendirirseniz rujun kalıcılığını bir kat daha arttırmış olursunuz.

Vazelin İle Hazırlanan Cilt Bakım Maskeleri

Vazelini yüz maskesi olarak kullanacağınız zaman miktarına çok dikkat edin. Yukarıda da yazdığımız gibi vazelin yoğun ve yağlı bir yapıya sahiptir. Ciltteki gözeneklerin kapanmaması için eriterek kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde yeni cilt problemlerine yol açabilmektedir.

Yumurta Sarısı Zeytinyağı  Vazelin Maskesi

1 adet yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı vazelin . İlk olarak vazelini mikrodalga fırın ya da benmari usulü eritin. Eritilen vazelinin içine yumurta sarısı ve zeytinyağını ekleyip karıştırın. Hazırladığınız kremi yüzünüze sürerek 1 saat bekletin ve ılık su ile durulayın.

Vazelin Bal Zeytinyağı Maskesi

2 yemek kaşığı vazelin, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı . İlk olarak vazelini eritin. Eritilen vazelinin içine bal ve zeytinyağını ekleyin. Hazırladığınız kremi alnınıza sürün ve yavaşça yayın. Durulamadan ya da temizlemeden cildinizin bu kremi emmesini bekleyin.