Uzmanından Uyarı: Nasırı Kesinlikle Yakmayın

Nasırı yakarak tedavi etmenin zararlı olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. ESEMENLİ, ” eğer nasırınızı yakarsanız nasır altında bulunan yaraları açabilirsiniz. Bu da sağlığınıza daha fazla zarar verecektir. Nasırı yok etmek çözüm değil, nasırı oluşturan nedeni bulmalısınız” dedi.

Nasıl ki öksürük insanda savunma mekanizması ise Nasırda vücudun savunma mekanizmasından biri olduğunu belirten İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Behiç Tanıl ESEMENLİ, tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi. ‘Nasır, bir hastalık değildir’ diyen Prof. Dr. Behiç Tanıl ESEMENLİ, “Nasır olmasaydı cildimiz yaralanırdı. Şeker hastalarında gördüğümüz gibi yaralar açılırdı. Dolayısıyla nasır bir sağlık problemli değil aslında savunma mekanizmasıdır. İki sert cisim arasında yumuşak bir doku kaldığı zaman parçalanabilir. Deri de kendini korumak için kalınlaşır” diye konuştu.

Taban Nasırlarına Dikkat

Derinin sıkışmasının ve nasır oluşmasının en büyük nedeninin ayakkabı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Behiç Tanıl ESEMENLİ, “Ayaklarımız dışında sert bir kalıba giren başka bir organımız yok. En çok nasır küçük parmağın dış kenarında oluyor. Ayakkabının en çok vurduğu nokta o bölge. Üçgen ayakkabılar giyiyoruz ve deri, sıkışıyor ve sertleşmeye başlıyor. Ayağımızda şekil bozukluğu, tarak kemiklerimizde düşüklük, başparmağımızda bir eğrilik, kemik çıkıntısı, ayağın anomalileri, yere basışımızda bozukluk varsa bu sefer tabanda nasırlar meydana gelir. Taban nasırları daha tehlikeli bir durumdur. Çünkü ayakta bir deformede olduğuna işaret eder, bir bozukluk olduğuna işaret eder. Rahat, geniş ayakkabı kullanabilirsiniz ama yerde yürümek zorunda olduğunuz için yerle kemik arasında bu sıkışma devam ettiği için o tür problemlerde cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır” uyarısında bulundu.

Nasırı Yok Etmek Çözüm Değil

Geniş ayakkabı tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Behiç Tanıl ESEMENLİ, tedavi yöntemleri hakkında şu uyarılarda bulundu: ” Ayaklarımızın sağlığı için ayağımızı sıkan değil, ayağımıza rahatlık verecek rahat ayakkabıların giyilmesini tavsiye ederim. Rahat ayakkabı belki çok basit gibi görünüyor ama nasırın kendiliğinden geçmesinde neden olacaktır. Eğer rahat ayakkabıya rağmen nasır düzelmiyorsa ‘acaba kemiklerde ekstra bir büyüme mi var’ ‘şekil bozukluğu mu var’ bunlar araştırılmalı. Bu noktada bir ortopediste gözükmelerini tavsiye ederim. Asit gibi yakıcı maddelerle nasırı yok etmeye çalışmayın. Yoksa nasırın altından yara açabilirsiniz. Özellikle şeker hastalarında daha dikkatli olmak gerekiyor. Şeker hastalarının bağışıklık sistemi çok iyi olmadığı için yaralar açılıp enfeksiyon olursa basit bir nasır ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Nasırı yok etmek çözüm değil, nasırı ortaya çıkaran nedeni yok etmek önemli. Nasır, bilinçli bir şekilde alınabilir. Eğitimli bir kişinin temiz aletlerle tedaviyi gerçekleştirmesi gerekiyor.”