Üzerinizde Nazar Olduğunu Gösteren 5 Önemli İşaret

Nazar olup olmadığını anlamak için çok sayıda emare vardır. Nazar belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür ama öncesinde nazarın dinimizce de çokça anlatıldığı ve kesinlikle batıl bir şey olmadığını da unutmamalıyız. Nazar vardır ve nazara önlem alınması gerekir.

Beğenerek, imrenerek veya kıskanarak bakılan şeylere nazar değebilir. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok etki eder.

Nazar Haktır;

Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gereken hususları da ortaya koymaktadır. Nazar, bazılarının dediği gibi “batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir. Nazar “deveyi kazana insanı mezara koyarmış” sözü vardır.

1-) Nazar belirtilerinin en yaygını: “karşı konulamaz uyku isteği”

Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği bulunur. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli istek duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş kalırlarsa hemen uykuya dalarlar.

Üzerinde nazar olan kişi herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan insanlardır.

2-) Çok sayıda eşyanın kırılması veya bozulması

Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de birdenbire ciddi biçimde arızalanmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital veya mekanik araçlar da ortada ciddi bir neden yokken normalden daha fazla bozulmaktadır. Eski insanlar bu durum için “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar.” ifadesini kullanmışlardır ki bu kanı kesinlikle doğru bir sözdür.

3-) Unutkanlık Ve Dalgınlık Sıkça Görülen Nazar Belirtilerindendir

Nazara maruz kalan insan daha önceden çok iyi bildiği çoğu şeyi hızlı bir şekilde unutmaktadır. Çoğu örnekte şahıs kendi telefon numarasını bile hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler yalnızca ezberledikleri Kuran surelerini iyi biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler.

Bu insanlarda çok iyi bildikleri konular hakkında hızlı cevap verme yeteneği ortadan kalkar. Kendi isimleri bile sorulduğunda biraz durup beklerler daha ve sonra cevap verirler.

Nazara maruz kalındığını gösteren bir diğer ayrıntı ise farkına varmadan dalıp gitmektir. Kişi aniden içinde bulunduğu dünya gerçekliğinden kopar ve iç âlemine yönelir. Birisi tarafından uyarıldığında ise hemen toparlanıp kendine gelir.

4-) Takıntılı Hale Getirilmiş Devamlı Davranış Kalıpları ve Sözcükler

Nazar belirtileri içinde en rahat fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlamasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp sürekli onu kullanma veya bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak bilinir.

Nazara uğramış kişi bu takıntılı hareketleri farkında olmadan yapmaktadır. Mesela hiç de uygun olmayan bir ortamda farkına varmadan diline doladığı şarkı sözlerini mırıldanır ve neden böyle yaptığını kendisi de bilmez.

5-) Bıçak vb. Keskin Aletlerden Duyulan Yoğun Korku Nazar Belirtilerindendir

Günlük yaşamda insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize korkunç eşyalarmış gibi gelir.

Nazara uğrayan kişiler bıçak gibi keskin eşyalarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak bilinmektedir.

Nazardan korunmak için en sağlam yol dua etmektir. Nazardan korunmak için ise sıklıkla Felak, Nas, Fatiha, İhlas, ve Ayetel Kürsi’nin okunması tavsiye edilmektedir.

Son olarak aşağıdaki olay ile nazar konusunu bitirelim.

Peygamber efendimiz (s.a.v) zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse vardı. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı.

Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. ayeti inmiştir.

Lütfen yararlı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Allaha emanet olun.