Uyumadan Önce Ayaklarınıza Yapın, Bütün Yorgunluğunuzu Atın

Masaj, antik dönemlerde şifa kaynağı olan sanatlardan biriydi. Masaj binlerce yıldır uygulanmaktadır.

Uzmanlara göre, çok çeşitli baskılar, hareketler ve tekniklerle 80’den fazla masaj terapisi çeşidi vardır. Bu masaj stilleri, kasların ve diğer yumuşak dokuların el ve parmaklarla basılmasını, sürtünmesini veya ovalanmasını sağlar.

Ara sıra kollar, dirsekler veya ayaklar dahi kullanılır. Eski Hindular, Persler ve Mısırlılar muhtelif rahatsızlıklar için masaj kullandılar. Günümüzde, birçok fiziksel rehabilitasyon programında yapılan masaj terapisidir. Bel ağrısı, artrit, bursit, yorgunluk, yüksek tansiyon, diyabet, bağışıklık sistemi baskısı, kısırlık, sigarayı bırakma, depresyon gibi birçok hastalığın tedavisinde önerilir.

Herhâlde masajın hastalığa ve hastalığa yol açabilecek stresi ve gerginliği gidermeye yardımcı olabileceğini biliyorsunuz. Daha evvel de belirttiğimiz gibi el, parmak, dirsek, diz, ön kol, ayak veya masaj cihazı ile masaj yapılabilir.

Peki, en güzel masajlardan birinin ayak masajı olduğunu biliyor muydunuz? Neden diye merak ediyorsanız cevap vermesi kolay! Çünkü ayaklarımızın bazı kısımları insan vücudundaki değişik organlarla bağlı.

Bayanlar baylar, yatmadan önce her gece ayağınıza masaj yapın ve sizi de mutlu etsin:

  • Cilt sağlığını iyileştirir.
  • Zayıf dolaşıma karşı faydalıdır.
  • Uykuyu iyileştirir.
  • Hamilelikte ödem etkisini azaltır.
  • Organların düzgün çalışmasını sağlar.
  • Huzursuz bacak sendromu ile yardımcı olur.

Kendi kendinize masaj yapabileceğiniz 5 masaj tekniği. Bu teknikler çok kolay. Yalnızca basit talimatları takip etmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler:

1.Ayak parmaklarınızı bir elinizle ve ayak bileğinizi de diğeriyle tutun. Önce bir yönde, ardından diğer yönde sağa ve sola ayağı yavaşça döndürmeniz yeterlidir. Çok kolay, değil mi?

2.Topuğu bir elinizle çekin ve diğer elinizle ayağın arkasına (tırnak tarafı) yaklaşık 15 saniye boyunca ters yönde bastırın.

3.Başparmağınızı ve işaret parmağınızı Aşil tendonunda (topuğun hemen üstünde) tutun ve diğer elinizle ayak parmaklarınızın yanına doğru bastırın, böylelikle topuk gerilir.

4.Her parmağı birer birer çekin.

5.Tüm ayak parmaklarını aynı anda çekin, bir elinizi başparmağın ucunda, diğer elinizi diğer dört ayak parmağında tutun. Ayağı yukarı çekin ve ardından sallayın.

Lütfen sevdiklerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Teşekkür ederiz.