Uykusuzluk, Geçmeyen Baş Ağrısı ve Yorgunluğun Sebebi Bu!

İşte çalışmak, sonra eve gelmek ve evdeki yorgunluk, çocuklar, ev işi falan filan derken bu yorgunluklar vücudumuzda bir takım sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. 

Hepimiz bu sorunların stresten kaynaklandığını düşünsek de aslında birkaç hayati vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Örnek vermek gerekirse, magnezyum ve K vitamini vücudunuzda eksik olduğunda da yukarıda saydığımız tüm sorunlar gerçekleşebilir.

Magnezyumun Önemi

Magnezyum kas ve kemikler için çok önemlidir ve eksikliğinde birçok soruna yol açmaktadır. Magnezyum insan vücudunda en çok bulunan minerallerden birisidir. vücudumuz için hayati bir mineraldir. Besinleri enerjiye çevirme sürecinde olmazsa olmaz katkıları vardır. Bu sebeple, eksikliği birçok fiziksel soruna yol açar. Magnezyum desteği aldığınızda mutluluk hormonu seviyeleriniz yükselir ve damarlarınız genişler.

Günlük 300 – 400 mg arası magnezyum içerikli gıdalar tüketmezseniz vücudunuzda sorunlar çıkması kaçınılmazdır. Daha fazla magnezyum aldığınızdan emin olmak için gün içinde mutlaka; ıspanak, fındık, esmer pirinç, kepek ekmeği, et, balık ve avokadodan birkaçını tükettiğinizden emin olun. Magnezyum açısından en zengin gıdalar kuruyemişler ve yeşil yapraklı bitkilerdir.

Diğer yandan K vitamininin en çok bilinen görevi Pıhtılaşma yapımında rol almasıdır. K vitamini eksikliğinde kanama durmayabilir.. K vitamini eksikliği yaşandığında vücudunuzun çeşitli yerlerinde morarma ve kanamaların durdurulamamasına sebep olur.

Ayrıca prostat kanseri riskinin azaltılması ve Alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli rol oynar. Kanser hücrelerinin gelişimini engellemektedir. Bunun yanında D vitaminin ve kalsiyumun ulaşması gereken yere yani kemiklere ulaşmasını sağlar ve eksikliğinde ciddi kemik yumuşamasını ve kolay kırılmalara sebep olur.

Tüketmeniz gereken K vitamini kilonuzun binde biri kadardır ve en çok K vitamini alabileceğiniz besinler şu şekildedir:

Yeşil yapraklı yiyecekler, turpgiller, Brokoli, lahana, karnabahar, brüksel salatası, sağlık yağlar, kanola ve soya yağı, Maydanoz, kişniş, fesleğen, ıspanak, marul, havuç, kereviz, taze soğan kekik, adaçayı ….

Vücudunuzda bu vitamin ve mineralin eksik olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir kan testi yaptırın ve eksikliğiniz olan tüm vitamin ve minerallerin içinde bulunduğu bir beslenme düzeni oluşturarak sağlıklı bir yaşam sürün.