Uyku Apnesi Eşlerin Arasını Açıyor, Cinsel İsteksizliğe Neden Oluyor

Sıklıkla horlamayla beraber görülen uyku apnesinin, eşlerin arasını açtığı, kalitesiz uykuya sebep olduğu, depresyona, cinsel isteksizliğe ve hatta ölüme dahi götürebileceği söyleniyor.

Uyku Testi Önemli

Uzmanlar “Boğazdaki kasların, havanın geçeceği alanı kapatacak biçimde gevşemesiyle ortaya çıkan uyku apnesi, kişinin yaşam kalitesini düşürerek günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Horlama, solunum durması gibi belirtiler olduğunda kişinin kaliteli bir uyku düzeninin olduğu söylenemez. Uyku testi yapılması hastalığın teşhisi ve tedavisinde önemlidir. Test, bir gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedilmesiyle yapılmaktadır. Uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyeleri ölçülmektedir. Böylece uyku apnesinin olup olmadığı ve eğer varsa ne derece de şiddetli olduğu ortaya çıkar. Uyku testinin sonucuna göre de tedavi hastaya uygun bir biçimde planlanır” dediler.

Hastalığın daha çok erkeklerde görüldüğünü ifade eden uzmanlar “Erkeklerin yüzde 50’si, kadınların yüzde 25’i ve çocukların yüzde 10’unda görülen uyku apnesi, çoğu zaman teşhis edilemediği için birçok sıkıntılara da sebep oluyor. Uyku apnesi tedavi edilmezse, yüksek tansiyon, kalp büyümesi, kalp atımında düzensizlik, ani kalp durması, uykuda ani ölüm, sık idrara çıkma, uykuda aşırı terleme, uykusuzluk, huzursuz uyku, diş gıcırdatması, diş eti ve çene problemleri, aşırı ve hızlı kilo alma, konsantrasyon eksikliği, aşırı sinirlilik, depresyon ve davranış bozukluğu, cinsel isteksizlik, sabah baş ağrısı ve ağız kuruluğu, mide yanması, insülin direnci, çocuklarda hiperaktivite ve felç gibi durumlar görülebilir. Hastaya özel tedavi ile uyku apnesinin etkisini azaltabilmek için risk faktörleri arasında yer alan fazla kilonun kontrol altına alınması gereklidir. Birde solunum yollarını olumsuz etkileyen sigara ve alkol tüketimi de kesinlikle sonlandırılmalıdır” diye belirttiler.
Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Allah şifa versin.