Ütünüzün Tabanını Ve Kirecini Temizlemek İster Misiniz?

Zamanla ütümüzün tabanında lekelenmeler olabilmektedir. Onlar da zamana yenik düşerler ya da ütü yaparken unuttuğumuzda tabanını yakabiliriz. Bu durumda endişelenmeye gerek yok. Birazdan bahsedeceğimiz yöntemlerle ütü tabanındaki kirlerden ve ütünüzde meydana gelen kireçlenmelerden kurtulmanın yöntemlerini paylaşacağız. Kendi evinizde yapacağınız basit yöntemlerle bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. İlk olarak ütümüzde meydana gelen kireci nasıl temizleriz.

Ütümüzdeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Zamanla ütümüzde kireçlenmeler olabilmektedir. Ütümüze saf su yerine musluk suyu koyduğumuzda kireçlenmeler daha hızlı ve çok olmaktadır. Tıkanma meydana geldiğinde elbiselerimizi güzel ütülenmeyecektir.

Yöntemimiz. Ütümüzdeki kireçlerden limon tuzu yardımıyla kurtulabiliriz. Herhangi bir kap içerisinde bir miktar suyun içerisine limon tuzu atın ve kaynatın. Kaynattığımız bu suyu ütünün su haznesi bölümüne koyun ve ütünüzü kireçlerden temizleyin.

-Limon tuzu ile ütü kirecini temizledikten sonra bu suyu boşaltmayı ve ilk ütünüzü kirli ve kullanmadığınız bir kıyafette yapmayı unutmayın!

-Ütünün dış kısmını ise limon suyu ve çok az bulaşık deterjanı ile yıkadığınız bez ile yapabilirsiniz.

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Ütümüzün tabanı zaman yenik düşer ve zamanla yıpranır. Kirlenen ütü tabanları ile ütü yapmak nerdeyse imkânsız hale gelmektedir. Tabiri caizse ütülerimiz jilet gibi olmamaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ütünün altının temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

  1. Tuz İle Ütü Tabanı Temizliği: Öncelikle yapmamız gereken ütünüzü fişe takıp ısınmasını sağlıyoruz ve akabinde, gazete kâğıdının üzerine bir miktar tuz döküp ütüyü fişten çekerek ütünün tabanına gazeteye döktüğümüz tuz yardımıyla siliyoruz. Sonrasında temiz bir bezle ütünün altını siliyoruz ve tabanda oluşan kirlerden kurtuluyoruz.
  2. Karbonat Ve Su İle Ütü Tabanı Temizliği: ütünüzün tabanı hassas ve teflon tabanlı ütüler için bu yöntemimizi kullanabilirsiniz. Karbonat ve suyu karıştırın hamur kıvamına getirin. Bu hamuru ütünün tabanına sürerek hafif hafif fırçalayıp bir bezle silerek temizliği bitirebilirsiniz. Ütüyü daha sonra fişe takarak bir havluyu altına koyup buharını çıkarmayı unutmayınız.
  3. Sirke İle Ütü Tabanı Temizliği: Bir kabın içerisinde sirke ve tuz karıştırarak, pamuklu çubuk yardımıyla ütünün altını temizleyebilirsiniz. Daha sonra kuru pamuklu kulak çöpü ile sirkeyi de temizleyerek ütünün tabanını temizleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin haricinde ütü temizliği nasıl yapılır sorusuna ilginç bir cevap olabilecek aseton kullanabilirsiniz. Bir pamuğa ya da eski bir kumaş parçasına aseton sürerek ısıttığınız ütüyü temizleyebilirsiniz.

Ütü Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ütünüzü temizlerken kullanma ve bakım talimatlarına uymalısınız.
  • Ütünüzü temizlerken ütünüzün fişinin takılı olmamasına dikkat ediniz.
  • Belirli aralıklarla ütünüzü temizlemek hem kesenize hem de çamaşırlarınızın yararına olacaktır.
  • Ütünüzü temizledikten sonra nemli bir bezle tabanı silerek oluşabilecek kalıntıları temizlersiniz.

Değerli organik zamanı okurlarımız, sizin için hazırlamış olduğumuz yazımızı paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.