Turp Yiyin Turp Gibi Olun!

Turp ye turp gibi ol. Bu laf boşuna söylenmiş laf değildir. Turp gibi olmak demek sağlıklı olmak demektir. Turp içeriğinde vitamin, mineral ve liflerle dolu tam bir sağlık depomsudur. Turp turpgiller familyasının bir üyesidir. Tüylü yapraklı, beyaz, sarı ve mor renkte çiçek açan, kök kısmı yenilen şifalı bir sebzedir. Kış mevsimine girdiğimiz bu aylarda bulunmaz bir nimettir. Yemeklerin yanında garnitür olarak ta tüketebiliriz. Salatalarda ya da doğrudan çiğ olarak tüketimi mevcuttur. Özellikle balığın yanında muhteşem gitmektedir. Ülkemizde ise adana ve Osmaniye-Kadirli tarafında yetiştirilmektedir. Akdeniz bölgesi adana civarında yaşayanlar turpu çok iyi tanımakta ve bolca tüketmektedirler.

kırmızı turpun faydaları

Güçlü bir antioksidan olup; bol miktarda A, C, B6 ve K vitamini içerir. Yine folik asit, kalsiyum, selenyum, fosfor, demir, potasyum, bakır, lif bakımından oldukça zengindir. Bir Akdeniz iklimi bitkisidir ve serin iklimleri sever, aşırı sıcak ve kurak iklimlerde yetişmesi zorlaşır.

Ülkemizde yaygın olarak Kırmızıturp, beyaz turp, siyah turp (karaturp) tüketilir.

Kırmızıturp yazın vücutta oluşan harareti gidermek için kullanılabilir. Ayrıca; boğaz ağrılarını giderir, sinüsleri temizler, hazımsızlığı giderir.

turpun faydaları

Siyah turp veya karaturp; karaciğer fonksiyonları için oldukça faydalıdır. Kolesterolü dengelediği gibi kışın özellikle grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyucudur. Böbrek taşı düşürülmesine faydası vardır. Anti-kanserojendir.

Güçlü bir antioksidan olduğunu belirttiğimiz turp vücudu serbest radikallere karşı korur.
Sindirim sistemi sağlığını koruyucudur. Kabızlığı giderir. Zengin bileşenleri ile hücre sağlığını korur.

Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Kolesterol emilimini kolaylaştırır.
Cilt sağlığı açısından da faydalıdır. Cilt üzerinde oluşan iltihap ve enfeksiyonları tedavi edicidir.

turpun yararları

Metabolizma üzerinde de faydası olan turp zayıflamaya yardımcıdır. Birçok kanser hastalığına karşı koruyucudur.

Folik asit içeren turp vitiligo hastalığına, gözde oluşan sarı nokta problemine, diş eti sorunlarına karşı faydalıdır. Kemik ve dişleri güçlendirir. Solunum yolu enfeksiyonları üzerinde tedavi edicidir.

Kara tursun ortasını delip içerisine bal koyduktan sonra sabaha kadar beklettiğimizde doğal bir öksürük şurubu elde etmiş oluruz. Çocuklarımızda bulunan astım ve bronşite çok iyi gelmektedir.

Özellikle beyaz turpun ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Romatizmal ağrıları hafifletir ve geçirir. Yorgunluğunu alır ve stresinizi atmanıza yardımcı olur.

beyaz turpun faydaları

Turpun tok tutucu etkisi olmasından dolayı kilo vermek diyete girmek isteyenler için oldukça idealdir. İçeriğinde bolca Folik asit bulunduğundan yaşlanmayı geciktirmektedir.

Turp kana oksijen sağlamaktadır. C vitamin deposudur. Kalbimizi korur, kan basıncımızı düzerler.

Kış aylarına girdiğimiz bu aylarda bolca turp tüketebiliriz. Fiyatıda oldukça ekonomiktir. Siz sevgili organik zamanı okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı sevdikleriniz ve dostlarınız ile paylaşır mısınız? Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.