Türk Kahvesi Keyfini Bu Tariflerle İkiye Katlayın!

Kahve, içeriğindeki vitamin ve aktioksidanlarla kanserden korur, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar ve uzun süreli olarak tansiyonun dengelenmesine fayda sağlar. Uzmanlar her gün 1-2 fincan kahve içmenin sağlık için yararlı olduğu görüşündeler.

Geleneksel Türk kahvesinin ve yapılışının bir çok nevi vardır. İşte Türk kahvesi keyfinizi ikiye katlayacak tarifler.

Damla Sakızlı Türk Kahvesi

Yarım çay kaşığından biraz az damla sakızını dövüp cezveye koyun ve üzerine iki kahve fincanı su ve iki tatlı kaşığı kahve katın. Kahvenizi şekerli seviyorsanız kahveyi koyarken atabilirsiniz. Kahveyi kısık ateşte pişirmeden önce karıştırın. Pişirme sırasında kahveyi karıştırmanız kahvenin köpüğünün kaybolmasına sebep olur.

Sütlü Türk Kahvesi

Bir su bardağı sütü cezveye aktarın ve pişirin. Kaynamadan önce bir tatlı kaşığı kahveyi koyarak karıştırın. Akabinde bir tatlı kaşığı şekeri atın.

Kakuleli Türk Kahvesi

Kabuk kakulenin tohumunu havanda döverek (yarım çay kaşığı) cezveye bırakın. Daha sonra bir tatlı kaşığı kahve ve bir fincan suyu cezveye bırakın. Karıştırdıktan sonra pişene kadar tekrar karıştırmayın ki köpüğü gitmesin.

Sodalı Türk Kahvesi

Bir fincan soda ve bir tatlı kaşığı kahveyi cezveye koyun ve karıştırdıktan sonra iki tablet çikolatayı bırakın. Kısık ateşte pişirmek çikolatanın erimesi için önemlidir. Ama sodadaki ait kahvenin taşmasına sebep olabileceğinden çok dikkat etmek gereklidir.

Vanilya Aromalı Türk Kahvesi

Bir tatlı kaşığı kahve ve bir fincan suyu karıştırıp 1 damla vanilya özütü katın. Kahvenizi en kısık ateşte karıştırmadan pişirin.

Çikolatalı Türk Kahvesi

Bir fincan suyu cezveye aktarıp bir tatlı kaşığı kahve ve isteğinize göre şeker katıp karıştırın. Sonrasında iki parça sütlü veya bitter çikolata ekleyip kısık ateşte pişirin. Kahvenin telvesi çikolatalı olacağından bir çay kaşığı ile birlikte ikram edin.

Güllü Türk Kahvesi

İki kahve fincanı suda iki tatlı kaşığı gül suyu, isteğe bağlı şekeri kaynatmadan kısık ateşte pişirin.

Tarçınlı Türk Kahvesi

Bir fincan su, bir tatlı kaşığı kahve, hafif şekerli seviyorsanız 1 çay kaşığı esmer şeker ve tarçın çubuğu rendesini ateşe koymadan önce güzelce karıştırın. Kısık ateşteki kahve pişene dek 30 saniyede bir karıştırın.

Salepli Türk Kahvesi

200 ml. Süt, yarım çay kaşığı katkısız salep ve bir çay kaşığı kahveyi karıştırıp kısık ateşte pişirin. Tarçın veya bal ile servis edin.

Lütfen beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Afiyet şifa olsun.