Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır

Koltuklarda, kıyafetlerde, duvarlarda meydana gelen tükenmez kalem lekeleri nasıl çıkarılmaktadır. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için bu konuyu araştırdık ve sizlerin bilgisine ve beğenisine sunuyoruz. Tükenmez kalem lekeleri her yerde olabilir. Çıkarma tekniklerini bildikten sonra korkmamıza gerek yok.

Gün içinde çok sık kullandığımız, pratik, kolay bulunan ve silinmeyen mürekkep özelliğiyle öne çıkan tükenmez kalemlerin bu özellikleri, bazen dezavantaj olabiliyor. Çıkmayan mürekkebi yüzünden bulaştığı yüzeylere sabitlenen tükenmez kalem lekesi, en zorlu lekeler arasındadır.

Koltukta Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi koltuğa bulaşır bulaşmaz farkına varırsanız işiniz çok kolaydır. Arap sabunu kullanarak tükenmez kalem lekesinden kurtulabilirsiniz. Bir başka yöntemse limon kolonyasıdır. Limon kolonyası yoksa nemli bir beze biraz limon sıkıp lekeyi silin. Eğer koltuktaki tükenmez kalem lekesi hemen fark edildiyse, yani kurumamışsa, Arap sabunu ve limon kolonyası işe yarayacaktır. Eğer koltuklar deriyse, aseton yahut alkol de işe yarar. Ama eğer aseton kullanacaksanız, deri koltuğun kendine has yağ tabakasının aşınıp çatlamasını önlemek için aseton kullanımından sonra koltuğunuzu vazelinle silmeniz yeterlidir. 

Kıyafet ve Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer tükenmez kalem lekesi sentetik kumaşlar üzerindeyse leke üzerine bolca saç spreyi sıkarak kurumasını bekleyip, fırçalayabilirsiniz. Ardından bu bölgeyi yıkayın.

Renkli kumaşlar üzerindeki tükenmez kalem lekesi ise hardal tozu ile çıkarılabilir. Hardal tozunu krem gibi sulandırıp lekenin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın.

Leke yeni oluşmuşsa, saf alkolle silerek de çıkarabilirsiniz. Kumaşın ters yüzüne kurutma kâğıdı koyun ve ön yüzden 90 derecelik alkole batırılmış pamukla silin.

Duvarda oluşan tükenmez kalem lekesi ise, karbonatla silinebilir. Nemli bir bezin arasına karbonat koyup dağıtın ve lekeyi bununla ovun.  Leke plastik yüzeylerde, plastik boyalı duvarlarda ve tahta eşyalar üzerindeyse, güçlü etkili bir deterjanla silebilirsiniz. Kalan lekeyi de lastik silgiyle silin. Lekeden eser kalmayacak.

Sirke de, kumaştaki tükenmez kalem lekesini çıkaran bir çözümdür. Sirkeyi bir kabın içine koyun. Pamuk ye da bez batırarak sıkın ve lekenin üzerine bastırın. Bir müddet bu şekilde bekleyin ve leke yok olana kadar işlemi tekrar edin. Sirke, lekeyi sökecektir.

Saç spreyini, kumaştaki lekeleri çıkarmada kullanabilirsiniz. Sözgelimi gömlek cebinizde unuttuğunuz tükenmez kalem mürekkep mi akıttı? Hemen kumaşın ter yüzünü çevirin ve saç spreyini sıkın ve bekletin. Ancak bu işlemi yaparken, lekenin alt bölümüne mürekkebi emecek dokuda bir bez yahut kâğıt havlu koyun. Daha sonra bölgeyi yıkayın.

Uzun süre beklediği için kuruyan tükenmez kalem lekesi ne yazık ki çıkmaz.

Tükenmez kalem lekesi henüz yeniyse asla sıcak suyla yıkamayın. Böyle yaparak lekenin daha da yayılmasını sağlamış olursunuz.

Süpermarketlerde satılan özel leke çıkarıcılardan da faydalanabilirsiniz

Hayırla kalınız.