Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Topuk ağrısı topuğun ön, arka ya da alt kısmında ortaya çıkabilir ve zaman içerisinde giderek kötüleşen bir ağrı türüdür. Topuk ağrısında ağrı genellikle tek ayaktadır ve ayağın kullanılmasıyla topuk ağrısı yoğun şekilde hissedilir. Ancak hastaların üçte birinde topuk ağrısı her iki ayakta birden görülür.

Topuk ağrısında en belirgin belirtiler ağrının en çok sabahları, yataktan ya da oturduğunuz yerden kalkarken şiddetlenmesi ve yürüyüş sırasında azalmasıdır. Hareketsiz kaldıktan bir süre sonra ayağa kalktığınızda ağrı yoğun şekilde hissedilir. Yürümek ağrıyı hafifletir görünse de, uzun yürüyüşler ya da uzun süre ayakta kalmak ağrının yeniden kötüleşmesine sebep olacaktır.

Artroriz

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ya da tıbbi adı ile “artroz” veya “osteoartrit” eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranma sonucu ortaya çıkar. Kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemlerimizde, karşılıklı kemik yüzeyleri üzerini kaplayan ve ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunur. Yıllar içinde bu parlak ve düzgün yüzeyli doku aşınır, eskir ve yer yer dökülerek altındaki kemik ortaya çıkar. Yaygın inanışın aksine, artrozda eklemlerde kireç birikmesi söz konusu değildir.. Doktorunuz eklemin işlev kazanması için bölgeye sıvı enjekte edebilir, kilo vererek baskıyı azaltabilirsiniz, düzenli olarak limon ile masaj yaparsanız ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Topuk Kemiğinde Çatlama

Topuklardaki çatlaklar veya yarıklar topuk çevresindeki derilerde yarıkların oluşmasıdır. Yürürken veya ayakta dururken vücut ağırlığımızdan topuklara basınç uygulandığında, derinin açılması ve bir miktar yayılması gerekir. Deri çok kuru olduğu için topuk yayılamazsa, yarılır. Yapmanız gereken şey doktora gidip ayağınızı alçıya aldırmaktır. Tedavi süresince ayağınıza buz koyun ve dinlendirin. Oturmak yerine uzanmayı tercih edin.

Reaktif İltihap

Reaktif artrit, vücutta başka bir bölgedeki enfeksiyondan sonra gelişen ancak eklemde herhangi bir mikrobun saptanmadığı iltihabi eklem hastalığıdır. Hastalık eklemlerle sınırlı kalmaz diğer sistemleri de etkiler.

Topuk ağrısının yanında idrar ihtiyacı hissetmenize rağmen yapamıyorsanız ve geceleri daha etkili oluyorsa ve eklem ağrılarınız varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Bursit İltihaplanması

Bursalar; eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokuların üzerinde bulunan içi su dolu keseciklerdir. Bunların iltihaplanmasına “Bursit” denir. 
Bursit in sıkça meydana geldiği yapılar omuzlar, dirsekler ve kalça kemikleridir. Ancak Bursit, Bursaların bulunduğu diz, topuk ve ayak başparmağındaki büyük eklem gibi bölgelerde de meydana gelebilir. Özetle, Bursit in genellikle, sıklıkla hareket eden eklemlerde oluştuğunu söyleyebiliriz

Gut Hastalığı

Eklemde aniden gelişen gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle karakterize, mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır. Sıklıkla ayağın başparmağında başlar. Ancak, diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkilenebilir. ‘Kralların hastalığı’, ‘zengin hastalığı’, ‘damla hastalığı’ gibi adlarla da anılır. Erkeklerde daha sık görülen gut hastalığı, kadınlarda menopozla birlikte görülebilir. Çoğunlukla metabolik sendromun bir parçası olan gut hastalığı, kolesterol, trigliserit yüksekliği (hiperlipidemi), yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabetes mellitus, obezite gibi rahatsızlıklarla birlikte görülür.

Topuk İltihabı

Topuk kemiğimin iltihaplanmasıyla oluşan topuk iltihabı ciddi ağrılara sebep olur. Tam bilinen bir tedavisi olmamakla beraber hastalığın ilerlemesi önlenebilmektedir. İlk olarak ayaklarınıza binen yükü azaltmalısınız. Yani mümkün olduğunca uzanmalı ve olabildiğince kilo vermeye çaba göstermelisiniz. Uzanırken buz koymayı ve ayağa kalkarken ayak kaslarınızı ısıtmayı ihmal etmeyin.

Topuk Dikeni

Topuk kemiğinde oluşan herhangi bir çatlak üzerinde kalsiyum birikmesiyle oluşan tümsektir. Üzerine bastığınızda ciddi ağrılara sebep olur. Ortopedik ayakkabılar giymeli ve doktorunuzun tavsiyelerine göre ilerlemelisiniz. Gerek görülürse topuk kemiğine cerrahi müdahale yapılabilir. Ayrıca 100 gram lahanayı öğüterek 100 ml suda kaynatın ve soğuduğunda topuk dikeninize uygulayın. Ağrınızı azaltacaktır.

Aşil Tendonu Hasarı

Egzersiz sonrasında ayak ve topuklarınızda ağrılar oluyorsa aşil tendonunuzu zedelemiş olabilirsiniz. Tedavisi için ayağınıza fazla yüklenmeyin ve mutlaka kol destekleriyle yürüyün. Otururken ve yatarken ayağınızın altına yastık koyun. Ayağınızı destek ekipmanlarıyla sabitleyin ve daha fazla hasar görmesini engelleyin.

Topuk Çatlakları

Üst deride oluşan bu çatlaklar tedavi edilmediğinde alt tabakalara da ilerler ve üzerine basıldığında kanar ve ciddi acılar verir. Bu çatlakların sebebini öğrenmek için ilk fırsatta doktora giderek test yaptırın ve ardından çatlakları nemlendirerek ve ölü deriyi topuk törpüsü ile kazıyarak düzleştirin ve sabırlı olun.

Topuk Ağrısını Önlemek İçin

  • Mutlaka rahat ayakkabılar giyin
  • Egzersizlerde ayaklarınızı fazla zorlamayın ve mutlaka ısınma hareketleri yapın
  • Kilonuza dikkat edin
  • Çıplak ayakla dışarıda dolaşmamaya özen gösterin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.