Tırnak Eti Soyulmasının Tedavisi Nasıldır?

Çoğu insanın genellikle şikâyet ettiği rahatsızlıklardan biri olan tırnak eti soyulması önemli bir sağlık sorunudur. Bilindiği üzere, böyle rahatsızlıklar değişik hastalıkların belirtisi olabilir. Tırnak eti soyulması her yaşta görülebileceği gibi bu rahatsızlığın çeşitli sebepleri olabilir. Tırnak eti soyulmasının temel sebebini bulup tedavi yoluna gidilmesi önemlidir.

Tırnak Eti Soyulmasının Sebepleri

1- Kansızlık

Kansızlık, yetersiz ve yanlış beslenme ile oluşan bir rahatsızlıktır. Anemi diye de bilinir. Yeterli protein alınamaması, dengesiz beslenme alışkanlıkları bu tip rahatsızlıklara sebep olur.

2- Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği olunca beraberinde, birçok rahatsızlık görülebilir. Bunlardan yalnızca biri de tırnak eti soyulması rahatsızlığıdır. Vitamin eksikliği yaşandığı zamanlarda tırnak etlerinde soyulmalar, kopmalar ve ani kanamalarda görülebilir.

3- Deri Hastalıkları

Genetik veya çevresel etkenlerden dolayı deri hastalıkları, tırnak eti soyulmalarının sebeplerinden biridir. Çünkü deri hastalıkları en başta hassas ve nazik bir yer olan tırnak etlerini olumsuz etkiler. Bu deri hastalıklarının en çok görüleni ise mantarlardır.

4- Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürünlerin kalitesi ve içindekiler bayağı önemlidir. Tırnaklara sürülen kozmetik ürünler ucuz ve markasız ise bu rahatsızlığa sebep olabilir. Mümkün mertebe zaruri olmadıkça kimyasal ürünlerin kullanılmaması tavsiye olunur.

Tırnak eti soyulmasının başka sebepleri; tırnak yeme alışkanlığı, tırnakların uzun süre kimyasallara, temizlik malzemelerine, suya maruz kalması ve yaralanmalar soyulma sebeplerindendir.

Tırnak Eti Soyulması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak eti soyulması gibi rahatsızlıklarda tırnak eti kanar ve sızıya sebep olabilir. Böyle etler kesinlikle koparılmamalıdır. Yara bandı ile sıkıntılı bölge kapatılır. Ardından pansuman yapılır. Fazlalık etler üstten makası ile kesilir. Günde iki veya üç defa nemlendirici kullanılabilir. Nemlendirme için bitkisel yağlar daha iyidir. Badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya çay ağacı yağı tavsiye edilir. Böylece alternatif yollarla cilt problemleri tedavi edilebilir.

Tırnak eti soyulması tedavisi için kimyasal maddeler kullanmamak gerekir. Bahçecilik ve ev işleri yaparken eldiven kullanmanız önerilir. Vitamin tüketmeye dikkat edilmelidir. Özellikle C vitamini barındıran yiyecekler tüketilmelidir. Birde dengeli ve sağlıklı beslenmek bu rahatsızlığın geçmesi açısından önemlidir. Bol bol su içmek de bu rahatsızlığın geçmesi için önemlidir.