Sütten Ve Ispanaktan Daha Fazla Demir İçeren Mucizevi Bitki

dut yaprağı çayının faydaları

Yeniden merhabalar değerli organik zamanı okuyucularımız. Bugün sizlerle yeniden beraberiz. Bugünkü konumuz içeriğinde sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir içeren bir bitkiyi sizlere tanıtacağız. Ayrıca bu mucizevi bitki şeker sorununa da oldukça faydalıdır. Bu bitkinin tek eksiği bilinirliğinin olmaması. Yani tanınmış bir bitki değil. Bu mucizevi bitkimiz dut yaprağıdır.

dut yaprağı nasıl kullanılır

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bakalım dut yaprağının başkaca yararları nelerdir.

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir.?

Ateşi düşürmede oldukça etkilidir dut meyvesi. Ateş düşürmede dut yaprağı da aynı şekilde etkilidir. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır.

dut yaprağının faydaları

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özünün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır.

dut yaprağı çayının faydaları

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

İhtiyacımız Olan Malzemelerimiz:

2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı,

1 litre su

Hazırlanışı: 1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır.

dut yaprağının faydaları

Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.

Evet değerli okurlarımız tanınırlığı az olan dut yaprağının faydalarını sizlerle paylaştık. Sizden rica etsek bu konuyu sevdiklerinizle, dostlarınızla paylaşır mısınız? Teşekkür eder hayırlı günler dileriz.