Sumak Suyu İçmenin Faydaları

Ekşi tadıyla yemeklere ve salatalara lezzet veren sumağın vücut sağlığına muhteşem faydaları vardır. Siz değerli organik zamanı okurlarımız için sumağın faydalarını ve iyi geldiği hastalıkları araştırdık. İşte sumak suyunun faydalar.

Yabani otlar arasında yerini alan sumak meyvesi toplanır ve kurutularak toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılır. Hemen hemen her yerde yetişen bu otun toplamda 150 türü bulunmaktadır. Sadece iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tadı olan sumak, limonun olmadığı zamanlarda alternatif olarak kullanılır.

Araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Birde uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini söylüyorlar.

İşte Sumak Suyunun İnanılmaz Faydaları

Kandaki insülin seviyesini dengeler. Bu özelliği ile diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

Antioksidan etkisi ile üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de düşürür.

Gıda zehirlenmesi sırasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz yararlı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye sebep olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

Sumak suyunu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

Sumak Suyu Koronavirüs İçin Kullanılır Mı?

Sumak suyunun koronavirüs için faydalı olduğu konusunda yapılan herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak sumak suyunun mikroorganizmaları büzücü ve çoğalmasını engelleyici özelliği bulunmaktadır. Bu faydasından dolayı sumak suyunun virüslere karşı vücudu koruyucu bir özelliği olduğu düşünülmektedir.

Suyundan Faydalanabileceğiniz Diğer Durumlar

– Sumak, genellikle tırnak altlarında oluşan dolamanın iyileşmesi için de kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kaynayan sumak suyunun içine sirke ve bal koyarak kaynatın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra dolamanın üzerine sürünüz.

– Hücreleri yenileyici özelliği ile cilde ve saça da yararı vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam düzenli olarak kullandığınız su hem sivilce ve akne oluşumunu engeller ve yaşlanmayı da geciktirir.

Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sumağı pişirmiş olduğunuz tavuğa, patates salatasına, yoğurdun içerisine veya et yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Sumağı birde içecek olarak da tüketebileceğinizi biliyor muydunuz?

Sumaktan çok lezzetli bir öksürük şurubu hazırlayabilirsiniz. Sumak suyu nasıl hazırlanır diyorsanız buyurun.

Malzemeler

  • 1 bardak su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı sumak

Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

  1. Suyu ve balı küçük bir tencerenin içerisine bırakın. Orta ateşte kaynatın.
  2. Daha sonra içerisine vermiş olduğumuz ölçülerdeki sumağı ekleyin.
  3. 10 dakika karıştırdıktan sonra demlenmeye bırakın.
  4. Hava geçirmez bir kabın içerisine aktarın ve saklayın.

Lütfen beğendiyseniz çevrenizle paylaşmayı ihmal etmeyin.