Şu An Stresliyseniz Vücudunuzun Size Verdiği Zararlar Bunlar

Tüm hayatımız stres unsurlarıyla doludur. Ev, iş, sosyal hayat üzerimize bir sürü stres yükler. Gün sonunda herkesten ve her şeyden uzaklaşmak için kendinizi herkesten soyutlamanız hiç de sürpriz değil. Aslına bakarsanız stres her zaman da kötü bir şeydir demek doğru değildir.

Bir işi başarmanın en etkili yolu, o işi yapmak zorunda olmaktır. Eminiz ki, sizler de daha önce tecrübe yaşamış tırsınız. Küçük dozlar halinde ki stres, baskı altında çalışma yeteneğinizi arttırır ve alabileceğiniz en iyi sonucu almanızı sağlar.

Fakat sürekli olarak ağır strese maruz kalmanız, sizi işlevsiz hale getirir ve en küçük işleri dahi büyük bir külfet olarak görmenize sebep olur.

Stres Nedir?

Herhangi bir şey tarafından tehdit edildiğinizi hissettiğinizde vücudunuz stres hormonu olarak bilinen kortizol salgılar ve bu hormon daha hızlı koşmanızı, daha hızlı karar vermenizi, reflekslerinizin hızlanmasını ve ne yapıyorsanız yapın daha hızlı ve etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Bir de şöyle düşünün; kendinizi aşırı baskı altında hissettiğinizde de tam tersi şekilde donup kalırsınız. Bu ağır stres sizi hiçbir şey yapamaz hale getirebilir. Düşük seviyedeki stres sizi harekete geçirmek için hazırlarken, fazlası hareket etme yetinizi elinizden alabilir.

Örneğin arabada yalnız seyahat ediyorsanız fazla stres altında olmazsınız, ancak yakınlarınız ile seyahat ediyorsanız kaza anında çok daha etkili ve hızlı kararlar alabildiğinizi fark edersiniz.

Bu yazımızda size strese fazla maruz kaldığınız durumlarda vücudunuzda meydana gelecek olumsuz etkilere değineceğiz.

Stresin Vücudunuza Zararları Nelerdir?

  • Sinir sisteminizi etkileyerek gün içinde kullanmanız gereken tüm enerjiyi daha kısa sürede tüketmenize ve gün içerisinde kendinizi daha bitkin hissetmenize sebep olur.
  • Kaslarınızı kasılmaya hazır hale getirir ve zamanla sürekli kasılan kaslar ağrılara neden olur.
  • Salgılanan hormonlar kalp atışınızı ve nefes alışınızı arttırarak sürekli tetikte olmanıza neden olur.
  • Karaciğerinizin daha fazla glikoz üretmesine neden olur ve bu işlem sürekli tekrarlandığında size kilo aldırır.
  • Düzenli olarak adrenalin salgılanmasına sebep olur ve rahatlamanızı engellemiş olur.
  • Stres altında kalan vücut daha hızlı enerji yaktığı için daha fazla yemek yemenize sebep olur.
  • Stresinizi azaltmak için tütün ve alkol mamulleri gibi zararlı işlere yönelmenize neden olur.
  • Karın ağrılarına ve mide bulantılarına neden olur ve asit reflüye dönebilir.
  • Bağırsağın çalışmasını olumsuz etkileyerek sindirim sisteminde sıkıntı çıkabilir.