Soğanın İyi Geldiği 5 Hastalık

Türlü hastalıklarda yardımımıza koşan soğan, kuvvetli antibiyotik ve antiseptik özelliği taşıyor. Soğan neye iyi gelir?

İçeriğindeki yüksek oranda kükürt barındıran soğan, kuvvetli antiseptik ve antibiyotik özelliklerine sahiptir.

Querecetin olarak bilinen antioksidanı fazlaca bulunduran soğan, günlük hayatta yaşayabileceğiniz birçok rahatsızlıkta gönül rahatlığıyla başvurabileceğiniz bir şifa kaynağıdır.

Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan soğan ve soğan suyu; kükürt ve flavanoid özellikleri ile diyabet, artrit, kalp ve kolesterolü dengelemesiyle bilinir. Birde solunum sorunlarına da fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Buyurun siz organik zamanı okurlarımız ile soğanın vücudunuz için şifa olan yararlarından bahsedelim.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

1- Böcek sokmaları

Alerjik vakalarda arı sokmaları ölümcül olabilmektedir. Böyle bir şey başınıza geldiğinde en başta batan iğneyi çıkarmalısınız. Akabinde ezilmiş veya rendelenmiş sulu soğanı arının soktuğu yere sürün. Böylelikle şişme ve yanma hissi en aza inecektir. Kısa sürede ağrılarınız geçecektir.

2- Yüksek Ateş

Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan yüksek ateş sorununda da soğanı güvenle kullanabilirsiniz. Ayağınızın etrafına soğan parçaları yerleştirerek çorap giymelisiniz.

3- Detoks Özelliği

Soğan, içeriğindeki yüksek antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı toksinleri atarak arınmanızı ve kilo vermenizi sağlar.

4- Tıkalı Kulaklar İçin Soğan

Soğanın cücüğünü (en orta kısmını) alarak ince bir beze sarın. Kulak kanalınıza yerleştirin ve hareket ettirmeden bir gece bu şekilde bekletin. Sabah uyandığınızda kulak içindeki reçinemsi yapı yumuşayarak kulak tıkanıklığı inşallah geçecektir.

5- Yanıklar İçin Soğan Tedavisi

Vücudunuzda herhangi bir yanık varsa o yere bir dilim soğan koyun ve bekletin. Az zamanda acı hissi azalır ve rahatlarsınız. (bu teknik basit yanıklar için tavsiye edilir) İsteyenler soğan suyunu yanığın üzerine hafifçe sürerek de tedavi uygulayabilir. Böylelikle yanığın üzerine daha az baskı yapmış olursunuz.

Birde soğanın bağışıklık sistemini kuvvetleştirdiği, mikroplara karşı vücuda iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Soğanın faydalarının hemen hemen tamamı soğan suyunda da mevcut.

Lütfen faydalı bulduğunuz içerikleri paylaşmayı ihmal etmeyin. Şifa olsun.