Sizde Şeker Hastası Olmamak İçin Bol Bol Tüketin

Mevsimin meyve ve sebzeleri lezzetlerinin yanında insanı hastalıklardan koruyan şifa deposudur aynı zamanda. Brokoli, lahana, karnabahar, turp, şalgam, alabaş ve roka gibi vitamin deposu sebzeleri soframızdan ayırmayalım.

Kanserden, şeker hastalığına dek çoğu hastalığa derman olan kış sebzelerinin yararları oldukça fazla. Bunlardan turpgillerden alabaş, vücudumuza gayet faydalıdır. Bir göz atalım.

Kansere Karşı Korur

Turpgil sebzelerin sağlığa yararları arasında içeriğinde kanser önleyici bileşikler vardır. Kanserin ve diğer rahatsızlıkların önüne geçmek için, hareketli yaşam ve sofranıza bol miktarda organik sebze eklemelisiniz.

turpun faydaları

Depresyona Karşı Etkilidir

2015 yılında yapılan bir araştırmada, sülforaphanın antidepresan ve anksiyete önleyici özellikleri tespit edildi. Turpgillerin anti-enflamatuar özellikleri sayesinde depresyonu önlemede yardımcıdır.

Ağrı Kesicidir

2000 yılında yapılan bir araştırmada, fibromiyalji hastaları, askorbik ve brokoli tozunun bir kombinasyonunu aldıktan sonra ağrı duyarlılığının hafiflediğini bildirmiştir.

Ayrıca araştırmacılar, brokoli filizinin özünün ağrıyı azaltma ve engelleme özelliğine sahip olduğunu da tespit etti.

turpun faydaları

Diyabetten Korur

Günlük en az iki çeşit turpgil sebze tüketmeye özen gösterin. Spor yaparak ve aşırı yemek yemeden diyabeti önlemek için mükemmel bir yoldur.

Yüksek Lif Barındırır

Bilinenin aksine turp sadece balıkla değil, farklı yiyeceklerle, salataların içinde tüketilmesi lazım gelen bir besindir. Karaciğer ve mideyi temizlemeye yardımcı olan kırmızı turp, yüksek lif oranı ile biliniyor. Son zamanlarda manavlarda yerini alan alabaş cinsi turp da yüksek lif içeriği ve doyurucu özelliği ile tercih edilmektedir.

siyah turpun faydaları

Siyah Turp Ve Bronşite Tesiri

Bronşit ve öksürük gibi hastalıklara siyah turpun önemi büyüktür. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan yere bir miktar bal dökülerek bekletildiğinde; sabah saatlerinde turp suyu ve bal karışımı olarak tüketildiğinde alternatif bir öksürük şurubu olarak kullanılır.

Ağrı Gideren Alabaş

Alabaş diye bilinen beyaz turpun ağrı giderici ve toksin atıcı özelliği de vardır; beyaz turp bilhassa romatizma kaynaklı ağrıların hafiflemesinde yardımcıdır. Ayrıca gaz yapacağı da unutulmamalıdır.

Tavsiye bizden şifa Allah’tan.

Lütfen beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.