Sizde De Topuk Dikeni Var Mı? Cevabınız Evet İse Okuyunuz

Zaman zaman insanlarda topuk dikeni çıkabilmektedir. Genellikle çok yorulduğumuzda ve ayakta çok durduğumuz zaman ayaklarımızda topuk dikeni çıkabilmektedir. Topuk dikenini kendiniz doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Bunun için ilk yöntemimiz Kaynanadili bitkisidir. Peki bu bitkiyi nasıl kullanacağız.

Topuk Dikeni İçin Kaynanadili Bitkisi

Bunun için gerekli malzemelerimiz kaynanadili bitkisi ve zeytinyağıdır. Kaynanadili bitkisinin kabuğunu aynı patates soyuyor gibi soyuyoruz. Kabuklarını soyduktan sonra geri kalan kısmını küçük küçük doğruyoruz ve 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı koyup, bir kap içerisinde kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra ocaktan indirip, ılıyınca topuk dikeni bölgemize koyuyoruz. Üzerine poşet geçirip sabah kadar bu şekilde duruyoruz. Bu yöntemi akşam, yatmaya karar verince yapalım ve üstüne basmayın. Ayrıca bu yöntemi bir hafta boyunca her gün yapmamız gerekecek.

Topuk Dikeni İçin Acı Biber Yöntemi

Acı pul biberini iyice ezdikten sonra gece yatmadan topuk bölgemize bir bez yardımıyla koyacağız ve iyice bağlayacağız. Bu yöntemi ise 3 gün kullanmanız yeterli olacaktır. Ağrılarınız azalmaz ise 2 gün mola verdikten sonra tekrar 3 gün yapabilirsiniz.

Topuk Dikeni İçin Kına Yöntemi

Topuk dikeniniz için son olarak kına yakabilirsiniz. Bu yöntemi deneyen olmuş ve şifa bulmuşlardır. Sizlerde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Denemekte fayda vardır. Deneyince bir şey kaybetmeyiz.

Kaynana Dilini Başka Nerelerde Kullanabiliriz

1-) Taze yapraklarından yemek yapılır.

2-) Meyvesinin kabukları soyularak yenir veya suyu sıkılarak içilir.

3-) Bitkinin kendisinden doğal boya maddesi ve Nepal zamkı elde edilir.

4- Yaprakları, ayrıca cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal kozmetik ürünlerindendir.

5-) Dikenlerinden temizlenen yaprakları ezilerek yalı yapılır. Kırık veya romatizmanın ağrılı kısımlarına konur.

Kaynanadili; Dizanteri ve ishal tedavisinde etkilidir. İshal kesicidir. Meyveleri yüksek tansiyonu önler. İskelet sistemi ve kemikler için faydalıdır. Antioksidandır. Vücut direncini artırır.