Siyatik Ağrısını Geçiren 2 Hareket

Her canlı gibi bizde aynı yaşta kalamıyoruz. Yaşımız ilerledikçe sırt ve bel kaslarımız bizi yarı yolda bırakıyor ve dayanılmaz ağrılara sebep olabiliyor. Tüm yükün omuriliğinize binmesi de farklı rahatsızlıklar çıkartıyor ve hayatınızdan aldığınız hazzı azaltıyor.

Özellikle sinirlerinizin sıkışmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlığın sebeplerinden bazıları, disk kayması veya bel fıtığı olarak karşımıza çıkıyor. Siyatik siniri belin alt bölümünden başlar ve ayak parmaklarına kadar devam edebilir. Ağrısı, sinirin geçtiği her yerde ortaya çıkabilir.

Bel fıtığından kaynaklanan siyatik ağrısı için

Karnınızın üzerine yatın ve ellerinizle üst vücudunuzu yerden kaldırın. Kalçanızı yerden kaldırmamaya özen gösterin. Ağrı hissettiğinizde eğer bıçak gibi saplanmıyorsa, kıpırdamayın ve devam edin fakat ilk başlarda denerken vücudunuz alışık olmadığı için egzersizlere karşı tepkiler verebilir. Eğer bel fıtığınız ileri durumdaysa, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Spinal stenozdan kaynaklanan siyatik ağrısı için

Bu egzersizin temel amacı vücudunuzu esnek hale getirmektir. Sırtüstü uzanıyoruz ve dizleri göğse doğru çekiyoruz. 30 saniye boyunca koruyarak ilk pozisyona geri dönüyoruz. 6 kez tekrar etmek yeterli olacaktır.

Başka bir egzersizimiz ise; dizlerimizin üzerine çöküp topuklarımızın üzerine oturuyoruz. Bu sırada göğsümüzü indirebildiğimiz kadar aşağı indirerek kollarımızı uzatabildiğimiz kadar ileri uzatıyoruz. 30 saniye koruyoruz ve 6 tekrar yapmak yeterli olacaktır.

Dejeneratif Diskten kaynaklanan siyatik ağrısı için

Bu rahatsızlıktan kaynaklanan ağrılar için uygulanacak egzersizler bir yardımcı gerektiriyor ve doğru yapılmadığında hiçbir işe yaramıyor. Ayrıca dejeneratif diskten kaynaklanan tüm sorunlar doktorunuz tarafından yakından incelenmelidir. Program kolay egzersizlerle başlayıp vücudunuzu yavaş yavaş zorluyor ve kasları geliştiriyor. Bu sayede baskıya alışan vücudunuz daha az ağrı hissetmeye başlıyor.