Sigara İçme İsteğini Azaltan 5 Bitki Yağı

Malum son zamlarla beraber artık çoğu kişi sigarayı bırakmak istiyor. Hem kesemize hem de sağlımıza zararı olan bu illetten kurtulmak kolay olmasa gerek. Sigarayı bırakmak için birçok yöntemle karşılaşıyoruz. Belkide sizlerde pek çok yöntem denemişsinizdir. Nikotin bandı ve sakızlarından, elektronik sigaradan, şifalı bitkilerden, akupunkturdan, ilaçlardan ve hatta meditasyondan ve hipnoz, sigarayı bırakmak için denenen yöntemlerdendir. Hiç bitki yağlarını denediniz mi, ya da bitki yağlarının sigarayı bırakmada da etkili olduğunu duydunuz mu?

Araştırmalar, sigaranın size hissettirdiğini hissettirebilen şeylerin, sigara içme isteği ile mücadele etmek için kullanılabileceğini gösteriyor. Ve bazı bitki yağları bu hissi aynı sigaradaki gibi size verebiliyor. Bu yağlar solunum ve hatta topikal uygulama yoluyla kan dolaşımınıza emilirler. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitki yağları temel olarak sigara içme isteğini, kaygıyı ve stresi azaltmaya ve sigarayı bırakırken sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur. Bu yağları doğrudan şişeden soluyabilir, mendil ya da benzer bir şey üzerine dökerek koklayabilir, bileklerinize bir ya da iki damla sürebilir kullanabilirsiniz. Peki Sigara İçme İsteğini

Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları

1. Karabiber Yağı

Karabiber, sigarayı bırakmak için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmada, sigara kullanan 48 kişiye karabiber esansiyel yağı, nane, mentol ve boş sigara verildi. Katılımcılar bir gece boyunca sigaradan mahrum bırakıldı ve verilen maddelerin denenmesi istendi. Karabiber esansiyel yağını soluyan grupta sigaraya duyulan özlemin önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

2. Melek Otu Yağı

Sigaradan kurtulmak istiyorsanız, melek otu yağı kesinlikle denemeniz gereken esansiyel yağlardan biridir. Araştırmalar, sakinleştirici aroması ve etkileri nedeniyle “meleklerin yağı” olarak adlandırılan melek otu yağının nikotin isteğini azaltmak için en kullanışlı esansiyel yağlardan biri olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan bir araştırmada, sigara kullanan 20 kişiye melek otu yağ koklaması istenmiş, melek otu yağını 2 dakika boyunca koklayan sigara kullanıcılarında sigara içme isteğinde azalma olduğu ve bir sonraki kullanımda gecikmeye neden olduğu tespit edilmiş.

3. Lavanta, Papatya ve Bergamot Yağları

Esansiyel yağlar sigarayı bırakma konusunda yalnızca solunarak değil, cilde topikal olarak uygulandığında da etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmada sigara kullanan 48 kişi aroma terapi masajı programına alındı. Tedavi grubuna lavanta, papatya ve bergamot aroması özü yağları karışımı ile kendilerine masaj yapılması öğretildi. Bu çalışmanın sonuçları, aroma terapi masajı uygulanan sigara bırakma programının, günlük içilen sigara sayısını, sigaraya bağlı kaygıyı, nikotin isteklerini ve yoksunluk semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

4. Narenciye Yağları

Esansiyel yağlarla sigarayı bırakmaya çalışırken, kendi yoksunluk belirtilerinize göre kendi karışımınızı da hazırlayabilirsiniz. Sigara içme ihtiyacı hissettiğinizde kendinizi gergin, kızgın, endişeli veya huzursuz mu hissediyorsunuz? Belki de kendinizi yorgun veya uyuşuk hissediyorsunuzdur. Limon, greyfurt ve portakal çiçeği gibi narenciye yağlarının temiz kokusundan dolayı canlandırıcı etkisi olduğu söylenir.

5. Ylang-Ylang Yağı

Bu uçucu yağ, bir kumaş parçasına dökülüp yastık kılıfının içine yerleştirildiğinde, gece boyunca istek duymayı önler. Ayrıca aynı kumaşı gün içinde sigara içme isteği geldiğinde koklamak da isteğin azalmasına yardımcı olur.

Karanfil, adaçayı, mercanköşk ve tarçın yağları, sigarayı bırakmak için denenebilecek diğer yağlardır.

Lütfen değerli okurlarımız hem sağlığınız hem de cebiniz için sigarayı bırakın. Çok rahat sizlerde bırakabilirsiniz. Tıpkı bizim bıraktığımız gibi. Her şey beyinde bitiyor. Beyninizde lütfen sigaraya yer kalmasın. Sağlıcakla…