Şifa Deposu Roka’yı Sofralardan Eksik Etmeyin

Rokanın üzerinde yapılan araştırmalar bu bitkiyi tüketmekte ne kadar haklı olduğumuzu söylüyor. Bu mevsimlerde özellikle tavsiye olunur.

Günümüzde genellikle rokayı sofralarımızda salata halinde görürüz. Yalnızca salata olarak değil, tek halde de tüketilebilir ve hatta roka bitkisini kaynatarak çayını da tüketebilirsiniz.

Rokanın Kansere Faydaları

Bünyeyi kuvvetlendirerek kanserle mücadele halindedir. Rokayı taze tükettiğinizde akciğer kanseri ve bağırsak kanserinin tedavisine katkı sağlar. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcıdır.

Roka kâinat eczanesinde yaratıcının biz aciz kullarına verdiği nimetlerden sadece biridir. Günümüzde de tüketilen ve beğenilen bitkilerdendir.

Genellikle rokanın çiğ tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Rokanın tohumlarını da tüketebilirsiniz.

Rokanın Muhteşem Antioksidan Özellikleri

Rokanın en önemli özelliği antioksidan içeriği olmasındandır. Bu özelliği taşıması sayesinde birçok hastalığı engeller ve rahatsızlıklara karşı koruma kalkanı meydana getirir.

Hücre içindeki enzim reaksiyonlarını sağlıklı bir dengede tutulmasını sağlar. Antioksidan özellik taşımasıyla beraber kanser hastalığı başta olarak kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

Soğuk algınlığına faydalıdır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Roka Kemikleri Güçlendirir: Roka, K vitamini tarafından oldukça zengin bir bitkidir. Vücudun işlevlerini yerine getirmekle beraber kemik sağlığına da faydası vardır. Kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemli rol oynar. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinleri barındırır ve yaşlanmadan kaynaklanan hastalıkları önler. Özellikle çocukların tüketmesi çok önemlidir. Çünkü çocukların sağlam iskelet yapısı olması şarttır.

Roka Göz ve Görme Sağlığını Korur: Gözün sağlığı açısından önemli olan karotenoidlere yararı fazladır. Bu hastalığın oluşmasını önler ve tedavi amaçlı kullanılabilir.

Roka Tüketerek Kilo Vermeniz Mümkün: Bilhassa diyet programı uygulayanlar için roka tüketimini tavsiye ediyoruz. Çünkü bayağı düşük kaloriye sahiptir.

Bünyenin gerekli duyduğu besinleri sağlar ve doyurucu özelliği bulunur.

Diyabet(Şeker Hastalığı) Hastalığına İyi Gelir: Rokanın içerdiği antioksidanlardan söz ettik. Antioksidan özelliğinden dolayı hayati bir şifa kaynağıdır. İçerdiği maddeler ile insülin duyarlılığını arttırır ve kan şekerini istenilen seviyede tutar.

Roka Kalp Ve Damar Sağlığını Korur: Kanın temizlenmesini sağlar ve damar tıkanıklıklarına iyi gelir. Serbest radikallerin damarların içerisinde duvar kısımlarında tabakalar oluşturmasını engeller, damaların elastik ve yumuşak yapıya sahip olmasında yarar sağlar. Böylelikle damarlarda dolaşan kanı hızlandırır.

Sindirim Sistemini Korur: Roka da, az miktarda su ve antioksidan özellik bulunur. Böylece mide ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Bağırsakları tembel olan kişiler roka tüketerek bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlık gibi sıkıntıları ortadan kaldırır. Bağırsaklara zarar veren maddeleri yok eder ve hazmı kolaylaştırır.

Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Rokanın içeriğinde cilt ve saç sağlığını koruyan maddeler bulunmaktadır. Bilhassa kalsiyum ve demir yönünden bayağı zengindir. Tırnaklarda kırılma sorunlarını geçirir ve kan hücrelerinin düzenini sağlar.

Lütfen daha fazla insanın faydalanması için paylaşmayı unutmayın. Tavsiye bizden şifa Allah’tan.