Sert Mi Sert Ve Sirkeli Kornişon Turşusu Yapımı

Sirkeli Kornişon Turşusu Nasıl Yapılır

Evet değerli okurlarımız, bugün sizlere kış aylarının vazgeçilmezi, yemeklerin yanında mükemmel giden, özellikle kuru fasulyenin yanında yediğimiz kornişon diğer tabirle küçük salatalık turşusunun tarifini vereceğiz. Turşumuzu yapmadan önce dikkat edeceğimiz en önemli nokta kullanacağımız malzemenin taze olmasıdır.

Özellikle ‘sıcak suyla salatalık turşusu nasıl yapılır’ sorusunun çok sık sorulmasının nedeni hazırladığımız bu lezzetli kütür kütür turşunun suyunun kışın bulanmasıdır.

Bu sorundan kurtulmak için ya hazır su kullanmalısınız. Ya da merak ettiğiniz neden sıcak suyla turşu kurmalıyım sorusunun cevabı olarak suyun bulanmaması için sıcak su kullanmalısınız.

Evet değerli okurlarımız sizleri sert mi sert, ya da kütür kütür kornişon turşusu tarifimizle baş başa bırakıyoruz.

İhtiyacımız Olan Malzemeler.

  • 6 kilo taze salatalık ya da kornişon
  • 2 baş sarımsak,
  • 4 su bardağı sirke,
  • 9 yemek kaşığı limon tuzu,
  • 1 yemek kaşığı iri taneli kaya tuzu,
  • Yaklaşık 18 bardak hazır su ya da sıcak su
  • Yapılışı?

Öncelikle Salatalık ve maydanozları yıkıyoruz. Akabinde sarımsakları soyup onları da yıkıyoruz. İsterseniz turşumuz için küçük cam kavanoz ayarlayabilirsiniz. İsterseniz 5 kiloluk plastik şişede kullanabilirsiniz. Küçük cam şişelere kornişonları koyuyoruz. Limon tuzunu, sirkeyi ve sıcak suyu karıştırıp tuzun erimesini sağlayıp, cam şişelerin içerisinde bulunan kornişonların üzerine hazırladığımız suyumuzu koyuyoruz. Sonra kavanozların ağzını sıkı bir şekilde kapatıp15 gün boyunca güneş ışığı görmeyen ve çok da sıcak olmayan bir yere koyuyoruz.

Evet değerli okurlarımız, hazırlamış olduğumuz kornişon turşusunun 1 tanesi yaklaşık 2 kalori gelmektedir. Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı sevdiklerinizle, dostlarınızla paylaşır mısınız? Afiyet olsun.