Sedef Hastalığı Tedavisi İçin Krem Tarifi

Sedef Hastalığı İçin Etkili Alternatif Çözüm Yolları

Sedef hastalığı için çok sayıda alternatif ilaç vardır. Ancak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ilaç etkileşiminin önüne geçmek için ev yapımı alternatif ilaçlar kullanmadan önce bir uzmana danışın.

çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağı: Yağın anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri vardır. Sedef olan kısmı kaşıdıktan sonra çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Böylece enfeksiyonların önüne geçilmiş olur. Ama fazla kullanmamanız önerilir. Çünkü cildinizi kurutabilir ve hastalık fazlalaşabilir.

Zerdeçal: Uzmanlara göre zerdeçalın tesirli bileşeni olarak bilinen kurkuminoitlerin sedef hastalığında artış gözlemlenen fosforilaz kinaz enzimini baskıladığı belirtilmiştir. Birde iltihap giderici bir baharat olarak bilinir.

Hindistan Cevizi Yağı: Anti enflamatuvar özelliği ile sedef ağrısını azaltmaya yardım eder. Bilhassa kafa derisinde görülen sedef hastalığı için tedavi edicidir.

Tespih Ağacı Yağı: Bu ağacın yaprakları birçok cilt problemini geçirir. Cilde nem kazandırır ve yumuşatır. Sedef hastalığında oluşan ağrı ve kaşıntıları hafifleştirir.

Sedef Hastalığı İçin Krem Yapma Tarifi

Malzemeler

-40 gr Karite yağı

-20 gr hint yağı

-30 gr kakao yağı

-30 gr tatlı badem yağı

-10 gr tespih ağacı yağı

-1/4 çay kaşığı E vitamini yağı

-5 ya da 10 damla lavanta yağı (isteğe göre)

Alerjik reaksiyon olup olmadığını öğrenmek için küçük bir alanda denenebilir.

Yapılışı

  • Karite yağı, kakao yağı, hint yağı ve tatlı badem yağını benmariye bırakın. Yağları orta halli ateşte eritin. Güzelce karıştırın. Bir kabın içerisinde 5 dk buzdolabında bekletin.
  • Ardından buzdolabından çıkartıp iyice karıştırın. Lavanta yağını, E vitaminini ve tespih yağını aktarın. Böylece karışımın güzel kokmasına, yatıştırıcı ve anti inflamatuar etki göstermesine yardım edecektir.

Not: Karışımı ağzı kapalı bir kaba bırakın. Krem kullanıma hazırdır. Uzman görüşünü de almanız tavsiye edilir.

Lütfen beğendiyseniz dostlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Allah şifa versin.