Saç Dökülmesini Engelleyen 10 Yiyecek?

Selam değerli okurlarımız. Bugün sizlere saç dökülmesini azaltan ve durduran yiyecekler konusunda bir yazı hazırladık ve sizlerin beğenisine ve bilgisine sunacağız. Bu yiyecekler hemen hemen hepimizin bildiği ve tanıdığı yiyeceklerdir. İnşallah saçlarımız sağlıklı olur ve parlak dökülmeyen ışıl ışıl saçlarımız olur.  Saçlarımızın dökülmemesi için doğal yiyeceklere önem vermeliyiz. Adı üstünde doğal, organik gıdalara önem vermeliyiz. Yiyeceklerin içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler kan yoluyla saç köklerine erişiyor ve saç yapısını gözetip ve güçlendiriyor.

Dolayısıyla vitamin, mineral ve proteinden zengin olan yiyecekleri tüketmiyorsanız, bu durum saçlarınızın kuru, kırılgan ve mat olmasına, sebep olur. Beslenme uzmanları sıhhatli saçlar için yeterli ve balanslı beslenmenin son derece ehemmiyetli olduğuna dikkat çekmişlerdir. Besin bedeli zengin besinler harcayarak ve saçlara hasar veren tuz ile şeker gibi gıdalardan sakınarak saçlarınızın kalın, parlak ve eforlu olmasını sağlayabilir, hatta beyazlama vaktini dahi geciktirebilirsiniz.

Saçlarımızın sağlığı için sizlere 10 farklı yiyecek hakkında bilgi vermek istiyoruz.

1-Mandalina

Mandalinanın içiriğinde bulunan C vitamini, saç tellerini besler ve kılcal damarları kuvvetlendirir.

Aynı zamanda bedendeki demir emilimini artırarak saçı güçlendiriyor. Mandalinadaki B vitaminleri de saçın daha süratli uzamasını sağlıyor, saç kaybını eksiltiyor ve beyazlama sürecini yavaşlatıyor.

Sıhhatli saçlar için her gün 1 adet mandalina tüketebilirsiniz.

2-Havuç

Havuç içeriği a vitamini bakımından oldukça zengindir. Saçlarımız için sebum gerekmektedir. Sebum, tüylerimizin oluşturduğu yağlı bir maddedir. Bu olmazsa olmazdır.

Vücutta sebum olmazsa kepekli ve kuru saç problemi yaşanabiliyor. Bu sebeple A vitamininden zengin olan havucu kış aylarında bol bol tüketmeliyiz.

3-Yoğurt

Yoğurtun içeriğinde B5 vitamini bulunmaktadır ve bu vitamin, içeriğinde pantotenik asit bulundurmaktadır. Bu vitamin sayesinde saç incelmesi ve saç dökülmesi problemlerini önlenmektedir.

B5 vitamini saç tenindeki kan akımını süratlendirerek saç tenini de gözetici yapıya sahip. Her gün mutlaka bir tabak yoğurt tüketmeliyiz.

4-Somon

Somon omega-3 açısından oldukça zengin bir balığımızdır.  Omega-3 yağlarını maalesef vücudumuz üretememektedir. Bunların dışardan alınması gerekmektedir.

Saçlarımız Omega-3 sayesinde daha parlak ve canlı gözükmektedir.

Balık mevsimi olan kış aylarında en az haftada bir gün balık tüketmeliyiz.

5-Yumurta

Kahvaltılarımızın baş tacı olan yumurtanın içeriğinde oldukça fazla biyotin bulunmaktadır. Vücudumuzda biyotin eksikliği saç kırılmalarına ve saç teninde kepeklenmelerine neden olur. Biyotin suda çözünebilen bir B vitaminidir.

Yumurta aynı zamanda en iyi protein kaynağı. Bu sayede protein yapıda olan saçı besliyor ve sağlığına gözetiyor. Her gün 1 adet yumurta tüketebilirsiniz.

6-Yulaf

Yulaf, saçın gelişmesini süratlendiren, kalın ve sıhhatli hale gelmesini sağlayan demir, lif, çinko, omega-3 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir gıda. Yulafı sütle pişirdikten sonra içerisine meyve, kuruyemiş ve tarçın ilave edip kahvaltıda harcayabilirsiniz.

7-Tarçın

tarçın faydaları

Bedende kan dolaşımını artırması sayesinde saç köklerine oksijen ve gıda taşınmasına katkıda bulunuyor. Bu tesiriyle saç köklerini kuvvetlendiriyor ve bakım yapıyor.

Tarçını çayınıza ya da meyvelerin üzerine ilave ederek harcayabilirsiniz.

8- Ispanak

A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitamini kapsıyor. Bu mineraller saç ve saç teni için çok ehemmiyetli. Saçları ıslatıyor ve güçlendiriyor.

Demir saçlar için özellikle ehemmiyetli bir mineral. Bedende demir beceriksizliği saç dökülmesinin başlıca sebebini oluşturuyor. Ispanak demir içeriği zengin bir gıda.

Yine demir içeriği zengin olan kırmızı et ile birleştiğinde biyo verimliliği artıyor.

Örneğin kıymalı ıspanak yemeği demir açısından zengin bir gıda olup, saç dökülmesi yaşayanlar için doğru bir gıda tercihi.

9-Mercimek

Protein, demir, çinko ve biyotin kapsayan mercimekte bol ölçüde folik asit de bulunuyor. Folik asit, cilt ve saç teninde kırmızı kan hücrelerinin yapısını besliyor. Saç teninin oksijene doymasını sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde yeni saç yaradılışına taban hazırlıyor ve saçları güçlendiriyor.

10-Kuruyemiş

Kuruyemişler e vitamini, selenyum ve çinko bakımından zengin gıdalardandır. Bu mineraller saç yapısını kuvvetlendirmektedir. Kaju, kapsadığı yüksek biyotin ile saçın sıhhatli uzamasını sağlıyor. Ceviz de kapsadığı elastin sayesinde saç kırılmalarını önlemektedir. Özellikle antepfıstığı erkeklerde görülen kellik problemine iyi geliyor. Her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet Kaju, Antep fıstığı harcayabilirsiniz.

Saçlarımız özellikler biz erkeklerin her şeyidir. İnşallah saçlarımız dökülmez değerli okurlarımız. Dökülmemesi için onlara iyi bakmalı ve yukardaki yiyecekleri düzenli tüketmeliyiz. Bizi sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.