Saç Dökülmesine, Tırnak Kırılmasına ve Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Hormon al bezler endokrin sistemini oluşturan salgı bezlerinin salgıladığı özel sinyal taşıyan bezlerdir. Gün içerisinde yaşadığımız olaylar ve durumlara göre vücudumuzun salgıladığı hormonlar farklılaşacak ve bu durum ya mutlu edecek ya da huzursuz. Bu konumuzda sizlere böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar hakkında bilgi vereceğiz ve bu hormonların eksikliği durumunda ortaya çıkabilecek sorunlar ve onları önleme yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlardan biriside stres hormonu olarak ta bilinen kortizoldür. Kortizol hormonunun en önemli özelliği, biyolojik psikolojik stresin yıkıcı etkisine karşı kişinin direnç göstermesinde etkili olmasıdır. Eğer stresli bir hayat yaşıyorsanız, vücudunuz yavaş yavaş size iyi olmadığınızı hissettirmeye başlar. Saçlarınız dökülmeye, uykularınız kaçmaya ve bir yandan da iştahınız açılmaya başlar.
Medulla ve adrenalin gibi hormonların üretimi beyin ve sinir sistemimiz tarafından kontrol edilmektedir. Bu hormonlar kalp atış hızının ve kan basıncını arttırıcı etkiye sahiptirler. Genellikle fiziksel ve duygusal stresler bu hormonların salgılanmasını başlatmaktadır.

Bu hormonların salgılanmasında meydana gelen düzensizlikler hormon yorgunluğu adı verilen bir hastalığa yol açar ve belirtileri şöyledir:
Kan basıncı yüksekliği, hipertansiyon
Kas gücünde kayıp
Şeker hastalığı
Saç dökülmesi
Uyku kalitesizliği
Kırılgan tırnaklar ve kuru cilt
Sürekli bitkinlik
Hafıza kaybı ve beyin bulanıklığı
Kronik kas ağrıları
Bulanık görme
Baş dönmesi ve ağrısı
Kalp teklemesi
Ciltte çatlamalar
Kemik erimesi
Düşük tansiyon
Açıklanamayan kilo değişikliği
Hormon yorgunluğu yaşıyorsanız evinizde kolayca kendinizi tedavi etmeye başlayabilirsiniz. Brezilya kestanesini duydunuz mu?

İçeriğindeki doğal yapıtaşları sayesinde hormon bezlerinizi düzene sokar ve yukarıda saydığımız belirtileri ortadan kaldırır.

İşte Malzemelerimiz.
Bir bardağın 3te 2 oranında Brezilya kestanesi
Aynı şekilde ve oranda kurumuş maydanoz yaprakları
4 yemek kaşığı bal
5 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
2 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil kökü
Bir bardağın 3 te 1 oranında kuru üzüm
Hazırlanışı.
Maydanoz ve brezilya kestanelerini çırpıcıdan geçirin ve üzerine diğer malzemeleri ekleyerek bir daha öğütün. Homojen bir karışım elde edene kadar öğütmeye devam edin.

Her sabah kahvaltıdan önce 2 yemek kaşığı tüketin ve farkını yavaş yavaş görmeye başlayın. Bir hafta boyunca devam ederseniz farkı hissedeceksiniz.
Uyku kaliteniz tavan yapacak, daha sağlıklı görünecek ve daha güçlü bir vücuda sahip olacaksınız.

zencefilin yararları

Hormon Bezlerini Sağlıklı Tutmak İçin
Kafeinden uzak durun
Alkol tüketimini bırakın
Şeker tüketmeyin
İşlenmiş yağlar ile beslenmeyin yerine doğal ve sağlıklı yağlar kullanın
İçtiğiniz su miktarını arttırın.