Reflü İçin Şifalı Bitkiler Bitkisel Kürler

reflü

Reflü birçok kaynakta çağın hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Gündelik yaşamı ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Zamanında gerekli önlemler alınmazsa reflü birçok kanser türüne yol açabilmektedir. Reflü için şifalı bitkiler ve bitkisel kürler kullanarak bu rahatsızlıktan doğal yollarla kurtulabilirsiniz. Kullanacağınız bitkisel kürler ve şifalı bitkiler bu hastalık üzerinde çeşitli farlılıklar gösterebilmektedir. Bazıları reflü için kesin çözüm sağlarken bazıları reflü için anında çözüm sağlamaktadır. Aralarında ki fark anlık olarak rahatlama sağlaması ve hastalığın tedavisine yönelik olarak olmasıdır.

Her bitki her bünyede aynı etkiyi göstermeyebilmektedir. Bu sebeple kullanacağınız tedavilerde kimi zaman değişiklik yapmanız gerekmektedir. Reflü rahatsızlığı ile ilgili çevremizde çok fazla problem yaşayan kişi olduğundan bu hastalıkla ilgili uzun bir araştırma yaptık ve reflü tedavisi ile ilgili bütün bilgileri bir araya getirdik. Umarım yazmış olduğumuz şifalı bitkilerden en az biri sizin reflü hastalığından kurtulmanıza yardımcı olur.

Reflü rahatsızlığında dikkat etmeniz gereken konu yediklerinize ve içtiklerinize har zaman dikkat etmeniz gerektiğidir. Kullandığınız bitkisel tedaviler ile bu rahatsızlıktan kurtulsanız dahi tekrar ortaya çıkamaması için reflü hastalığını tetikleyen gıdalardan uzak durmalısınız. Konunun sonunda yazmış olduğumuz bölümü mutlaka okuyunuz.

Reflü Neden Olur?

Mide asidinin fazlalaşması ve buna bağlı olarak asidin mideden yukarıya ve boğaz bölgesine sirayet etmesiyle oluşur. Aşırı yanma hissi ve göğüs kısmında ağrıya neden olmaktadır. Bazen boğaz şişmelerine, boğaz ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir.

Reflü İçin Şifalı Bitkiler Bitkisel Kürler

 Meyan Kökü

Meyan kökünün mide duvarı ve yemek borusunu koruyucu ve onarıcı etkisi bulunmaktadır. Mideyi kuvvetlendirmesi reflü için doğal tedavi yöntem olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Meyan kökü reflü nedeniyle ortaya çıkan yanmaya ve iltihaplanmaya karşı oldukça etkili bir bitkidir. Hazırlayacağınız meyan kökü çayını yemek yemeden yarım saat önce tüketmeli ve bir hafta boyunca günce en az iki kere olacak şekilde tekrarlamalısınız. Bunun yerine dilerseniz meyan kökü tableti de çiğneyebilirsiniz. Meyan kökü çayını, bir su bardağı suya yarım tatlı kaşığı toz meyan kökü ekleyip, bir müddet dinlendirdikten sonra süzerek hazırlayabilirsiniz. Reflü için şifalı bitkiler tedavisi arasında meyan kökü en etkili bitki çaylarından biridir.

Kantaron Yağı

Reflü için şifalı bitkiler ve bitkisel kürler arasında en etkili olan yöntemlerden biri kantaron yağı kullanımıdır. Reflü için sabahları aç karnına bir çay kaşığı kantaron yağı tüketmek son derece etkili bir yöntemdir. Kantaron yağı ile reflüye kesin çözüm sağlayabilirsiniz.

turpun faydaları

Turp Otu

Turp üzerinde bulunan ve çoğu zaman çöp olarak görülen ve atılan turp otu reflü ve gastrit problemine çok iyi gelmektedir. Turp otu bir saat kaynatıldıktan sonra süzerek kaynattığınız yaprakları bir tabak içerisine ekleyin ve üzerine bir miktar zeytinyağı dökün ve karıştırın. Gün aşırı yani birer gün aralıklarla ve üç hafta boyunca tüketilirse mide ekşimesi, mide yanması ve reflüye çok iyi gelmektedir.

Kimyon

Karbonatın mide asidini dengeleyici ve mide yanmasını rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple reflü için kimyon kullanımı bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bir bardak su ile bir tatlı kaşığı kimyonu yaklaşık beş dakika kadar kaynatarak süzün ve reflü rahatsızlığından tamamen kurtulana kadar her öğünden önce mutlaka tüketin. Dilerseniz kimyonu yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Kudret Narı

Kudret narı ile zeytinyağının karıştırılarak tüketilmesi reflü problemine çok iyi gelmektedir. Günde bir kez kudret narı yağı ile zeytinyağını karıştırarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz karışıma balda ekleyerek daha etkili bir kür hazırlayabilirsiniz. Kudret narı yağı bir çok aktarda satılmaktadır.

enginar sirkesi yapımı

Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerisinde bulunan asit mide asidinin dengelenmesini sağlamakta ve bu asit dengeleyicisi reflü rahatsızlığında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Elma sirkesi reflü tedavisinde kullanılmasının yanında sindirimi kolaylaştırıcı özelliği de bulunmaktadır ve buda reflüyü rahatlatmaktadır. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyerek her öğünden önce içerek reflüye kesin çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için düzenli kullanmanız gerekmektedir. Yani reflü tamamen geçene kadar kullanmalısınız. Ayrıca bu kullanım süresinde mide ekşimesi ve mide yanması problemleriniz de olmayacaktır.

Yumurta Akı Ve Zeytinyağı

Yumurta akı ve zeytinyağı reflü için şifalıdır. Bir yumurtanın akı içerisine iki çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek yemeklerden önce tüketirseniz reflü rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

Kaygan Karaağaç

Reflü için şifalı bitkiler arasında en çok bilinen ve kullanılanı kaygan karaağaç diyebiliriz. Ayrıca bu reflü tedavi yöntemi birçok ülkede de kullanılan tedavi yöntemidir. Kaygan karaağaç reflüye bağlı yanmaya ve mide duvarlarında oluşan tahrişlerin iyileşmesine de iyi gelmektedir. Bir bardak sıcak su içerisine bir yemek kaşığı kaygan karaağaç tozu ekleyerek demleyin, süzdükten sonra her yemekten önce bir bardak için. Bu işlemi reflü için kesin çözüm alana kadar uygulayın.

Sakız Çiğnemek

Yapılan birçok araştırmada yemekten sonra sakız çiğnemenin reflüye iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Sakız çiğnerken oluşan ve yutulan tükürük mideyi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca yine bu tükürük midede ve bağırsaklarda oluşan asit bazlı gazın giderilmesini sağlamaktadır. Sakızla reflü tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken nokta sakızın şekersiz ve özellikle nane aromasız olmasıdır. Eğer mümkünse tarçınlı sakız kullanmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

zencefilin faydaları

Zencefil

Zencefil midenin daha sağlıklı ve daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bu sayede mide reflüye karşı daha dirençli hale gelmektedir. Kaynamış bir bardak su içerisine zencefil ekleyerek demleyin ve ılıyınca tüketin.

Rezene

Rezene içerisinde bulunan anetol isimli madde reflü tedavisinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca rezene mide spazmlarına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yemeklerden sonra yarım tatlı kaşığı çiğneyerek reflüden kurtulabilirsiniz. Ancak rezenenin tadı biraz buruktur. Çiğneyerek kullanamazsanız bir bardak suya bir tatlı kaşığı rezen ekleyerek kaynatın ve demledikten sonra süzerek yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Karbonat

Reflü rahatsızlığında ortaya çıkan en sık problemlerden biri mide ekşimesidir. Karbonat mide ekşimesini hızla gidererek reflüye anında çözüm sağlamaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta; karbonat yüksek tansiyonu bulunan kişilere önerilmemektedir ve karbonatın uzun süre kullanılmaması lazımdır. Reflü tedavisi için karbonat kullanırken, bir bardak ılık suya iki çay kaşığı karbonat ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sarı Hardal

Sarı hardal içeriğinde bulunan asit mide asidinin dengelenmesini ve boğaza doğru ilerleyen mide asidin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca sarı hardal reflüye anında çözüm sağlamaktadır. Reflü rahatsızlığı ortaya çıkar çıkmaz iki çay kaşığı sarı hardal yiyerek anında çözüm sağlayabilirsiniz. Dilerseniz su ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Sarı hardal tüketimindeki tek olumsuzluk bazı kişilerde mide ekşimesi problemini ortaya çıkarabilmesidir.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera bozulan mide asidi dengesinin tekrar sağlıklı seviyeleri gelmesini sağlamakta ve reflü nedeniyle oluşan yemek borusu iltihaplarını iyileştirmektedir. Yemeklerden yarım saat önce çeyrek bardak aloe vera suyu içmeniz reflünüzü rahatlatmaya yetecektir. Sadece aşırı tüketmemeye özen gösterin çünkü aloe vera suyunun müshil etkisi bulunmaktadır.

adaçayı nasıl kullanılır

Adaçayı

Adaçayının mideyi ve bağırsakları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bir bardak kaynamış su içerisine bir tatlı kaşığı adaçayı ile limon otu ekleyerek demleyip yemeklerden sonra reflü için içebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın mide yanmalarına çok iyi gelmektedir. Reflünün olumsuz etkilerini yatıştırmaktadır. Yemeklerden sonra bir bardak süt içerisine tarçın ekleyerek içebilir ve midenizi yumuşatarak rahatlatabilirsiniz.

fesleğenin yararları

Fesleğen

Bir bardak sıcak su içerisine bir tutam fesleğen ekleyerek beş dakika kadar demleyin ve yemeklerden sonra tüketin. Hazırladığınız fesleğen çayını yemeklerden sonra tüketiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesini süt veya yoğurt ile karıştırarak tüketilmesi reflü için fayda sağlamaktadır.

Hurma

Üç adet hurmayı bir bardak su içerisine ekleyerek bir süre kaynatın. Süreyi fazla tutmamaya özen gösterin. Hurmanın özünü suya akıtması lazım. Ardından süzerek suyunu içebilirsiniz. Ayrıca hurmayı sade olarak tüketmekte reflüye iyi gelmektedir.

Elma

Yemeklerden sonra taze bir elma tüketmek hem sindirim sisteminizi rahatlatacak hem hazımsızlığı giderecek hem de reflü probleminizi yatıştıracaktır.

Badem

Bademin mide asidini dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Yemeklerden sonra üç dört adet badem tüketmek reflü probleminizi yatıştıracaktır.

Hatmi Kökü Çayı

Hatmi kökü çayı mideyi ve sindirimi rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bir bardak kaynamış su içerisine dört tatlı kaşığı hatmi kökü yaprağı ekleyerek bir müddet demleyiniz. Yemeklerden sonra bir bardak içebilirsiniz.

papatya çayının faydaları

Papatya Çayı

Bir bardak sıcak su içerisine beş papatya ekleyerek bir müddet demleyin ve yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Ayrıca papatya çayının vücudu rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği bulunmaktadır.

Muz

Muzun mide asidini dengeleyici özelliği bulunmaktadır ve doğal bir antiasit işlevi görürler. Günde bir muz tüketerek reflü şikâyetlerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca muzu püre olarak tüketmekte aynı etkiye sahiptir.

Limon

Reflü şikâyetlerini gidermekteki en önemli konu vücudun asit dengesini sağlamak ve aşırı asidin önüne geçmektir. Limon vücudun asit dengesinin en iyi seviyelerde olmasını sağlamaktadır. Sabahları ılık su içerisine bir miktar limon sıkarak için. Bu karışım gün boyu vücudunuzun asit dengesinin sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlayacaktır.

Süt

Reflü için İbrahim Saraçoğlu süt tüketilmesini önermektedir. Mide yanması başladığında iki yudum süt içilmesini önermektedir. Bu öneri reflüye anında çözüm sağlamaktadır. Ancak İbrahim Saraçoğlu reflü probleminin süt içtikten sonra yine başlayabileceğini ve tekrarı durumunda yine süt içerek ve bunu sürekli hale getirerek reflü probleminden tamamen ortadan kalkacağını belirtmektedir.

papaya nasıl yenir

Papaya

Papaya midedeki yanma hissini giderici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca papaya sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Kavun

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kavun hem reflü ecen şifalıdır hem de reflüye yakalanma riskinizi azaltmaktadır.

Leblebi

Yatmadan önce bir avuç sade leblebi tüketimi midedeki zararlı asitlerin emilmesini sağlamaktadır. Her gün leblebi tüketerek reflü rahatsızlığından kurtulabilirsiniz.

limon kabuğu portakal kabuğu mandalina kabuğu sirkesi

Portakal Kabuğu Tozu

Portakal kabuklarını güneşte yada ılık bir fırında kuruttuktan sonra toz haline getirin ve bir bardak ılık su ile beraber tüketin. Reflü tedavisi için şifalı bitkiler yöntemlerinden biride portakal kabuğu kurusudur.

Bektaşiüzümü

Bektaşiüzümü yemek borusu ve mide duvarlarını zararlı asit hasarlarına karşı korumaktadır. Günde bir çay kaşığı toz Bektaşiüzümü kullanabilirsiniz.

Reflüyü Sebep Olan Durumlar ve Besinler

  • Fazla miktarda baharat tüketmek reflü probleminin ortaya çıkmasa neden olabilmektedir.
  • Düzensiz kahvaltı mide problemlerine ve akabinde reflüye yol açabilmektedir.
  • Yemek yedikten sonra hemen uyumayın. Bir müddet dik vaziyette durarak midenizin sindirim görevini yapmasına yardımcı olun.
  • Aşırı kilo, obezite ve hamilelik reflü hastalığını tetiklemektedir.
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi hem reflü hem de mide problemlerine yol açmaktadır.
  • Fazla kahve ve çay tüketiminden uzak durun.
  • Gazlı içecekler, soğan ve sarımsak, domates, çay ve kahve, çikolata ve kızartmalar reflü rahatsızlığını tetikleyen besinler arasındadır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için bu durumlardan ve besinlerden uzak durmalısınız. Reflü rahatsızlığı tedavi edilse dahi tekrar oluşmaması için besinlerinize dikkat etmelisiniz.