Peynirle Cevizi Neden Aynı Anda Yemeliyiz?

Peynirle Cevizi  Neden Aynı Anda Yemeliyiz?

Merhaba değerli okurlarımız bugün sizlerle, kahvaltıda veya herhangi bir zamanda peynir yerken neden ceviz tüketmemiz gerektiği konusu olacaktır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peyniri yerken, yanında muhakkak ceviz yemeliyiz. Hele ki tansiyon hastası isek mutlaka ceviz yemeliyiz.

Peynir hakkında bilgi vermek gerekirse 100 gram peynirde yaklaşık olarak 1200 mg sodyum bulunmaktadır. Sodyum demek tuzun bileşeni demektir. Eğer ki peynirimiz daha tuzlu ise içindeki sodyum daha da artmaktadır. Hayatımızda her şeyin zararlı olduğunu düşünürsek fazla tuz da zararlıdır. Özellikle günümüzde konunun uzmanları doktorlarımız ve hocalarımız hayatımızdan 3 beyazı çıkarmamız gerektiğini söylüyorlar bu üç beyaz ise; tuz, şeker ve un, dur.  Eğer ki peynir içinde tuz oranı ne kadar çokça, tansiyon hastalığına yakalanmamız o oranda artacaktır. Eğer ki tansiyon hastası isek tansiyonumuz çıkacaktır. Nasıl ki normal tuz tükettiğimizde hasta oluyor veya tansiyonumuz çıkıyorsa, aynı durum peynir tükettiğimiz de de ortaya çıkacaktır. Tuzlu şekilde peynir tükettiğimizde, peynirin içindeki sodyum oranı artacak ve tansiyon hastalığımızın tetiklenmesine ve böbreklerimizin yorulmasına ve hasta olmasına etki etmektedir.

ceviz kabuğunun cilde faydaları

Peki, Asıl Sorumuza Gelelim Peynir İle Cevizi Neden Beraber Tüketmeliyiz?

Cevizin içinde çok fazla protein ve potasyum bulunmaktadır. Peynirde ise potasyum miktarı çok azdır. Cevizde bulunan potasyum miktarı, peynirde hiç bulunmadığından peynirdeki yüksek sodyum un zararını ceviz tüketerek azaltırız ve dengeleme yaparız. Yani birinin zararını diğerinin faydalı özelliği sayesinde dengeleme olur vücudumuz rahat etmektedir.

Cevizin içinde bulunan potasyumun bir diğer faydası ise hücrelerimizin içerisindeki ozmotik dengeyi sağlayarak şeker hastalığı, göz hastalığı ve tansiyon hastalıklarını önleme özelliğine sahip çok önemli mineraller içermektedir.

Bu sebeple peynirdeki tuzdan gelen sodyumun tansiyon üzerindeki olumsuz etkisini, cevizden gelen potasyum ile dengeleyebilmekteyiz.

Değerli okurlarımız sağlığınız bizim için çok değerlidir. Lütfen herhangi bir hastalığınız varsa peyniri tüketirken lütfen ceviz yemeyi ihmal etmeyin. Bu yazımızı paylaşarak tansiyon hastası olan tanıdık veya tanımadıklarımızın bilinçlenmesine vesile olabilir ve bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz. Hayırla kalınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.