Peryavşan Otu Faydaları | Nasıl Kullanılır? | Nasıl Demlenir?

Peryavşan Otu Faydaları | Nasıl Kullanılır? | Nasıl Demlenir?

Peryavşan otu yüzyıllar boyunca bitkisel tıpta şifalı bitkilerden biridir. İnce ve uzun bir gövde yapısına sahip olan peryavşan ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Peryavşan otu faydaları arasında en çok dikkat çekeni şeker hastalığına olan faydasıdır. Yayla tavşanı, Meryem otu, tepe otu, acı yavşan, pire yavşanı, mayasıl otu, Avrupa çayı ve tüylü kısa mahmut olarak da bilinmektedir. Latince ismi veronica beccabunga dır.

peryavşan otu faydaları

Peryavşan Otu Faydaları

 • 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılan Peryavşan otu kan şekerinin sağlıklı seviyelere gelmesini sağlar ve şekerin sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlar.
 • Enfeksiyonlara karşı mücadele eder ve vücudun iltihaplara karşı direnç göstermesini sağlar. Özellikle böbreklerde ve idrar yollarında oluşan ihtihapların atılmasında büyük fayda sağlamaktadır.
 • Peryavşan otunun diğer önemli özelliklerinden biride iştah açıcı özelliği olması ve buna bağlı olarak da bazı kimselerde kilo almaya neden olabilmesidir. Bu sebeple kullanım şekline ve sürelerine dikkat ediniz.
 • Bağırsakların ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlaması peryavşan otu faydaları arasındadır.
 • İnsanı sosyal ortamlarda en çok etkileyen konularında başında ağız kokusu gelmektedir. Peryavşan otu ağız kokusu için birçok şifalı bitkiden daha iyi etki yaratmaktadır.
 • Peryavşan Sara rahatsızlığında ortaya çıkan baş dönmelerine ve sara nöbetlerine iyi gelmektedir.
 • Sinir sistemlerinin yumuşamasını ve kasların gevşemesini sağlamaktadır. Sinirli olduğunuz zamanlarda veya çok yoğun ve stresli geçen bir günün ardından rahatlamak için bir bardak peryavşan çayı içmek sizi rahatlatacaktır.
 • Belirli dönemlerde bağırsak kurtları bir çok insanın problemi olmuştur. Peryavşan bağırsak kurtlarının vücuttan atılması için çok şifalıdır.
 • Mide ve bağırsakta bulunan gazları gidermesi peryavşan otu faydaları arasındadır.
 • Mide bulantılarına ve tiksinmeyle beraber gelen bulantılara iyi gelmektedir.
 • Özellikle grip dönemlerinde karaciğerlerin ve akciğerlerin yumuşamasını sağlayarak hastalık döneminde büyük rahatlama sağlamaktadır.
 • Pankreas rahatsızlığın daha ileri seviyeler ulaşmasını engellemektedir.
 • Kanın temizlenmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle alkol ve sigara bırakan kimselere peryavşan otu tüketimi önerilmektedir.
 • Egzama ve sedef gibi deri hastalıklarında daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca derideki kaşıntıları giderdiğinden kaşıntıya sebep olan t-rahatsızlıklarda peryavşan tüketimi önerilmektedir.
 • Hem bayanlarda hem de erkeklerde cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Belirli aralıklara dökülen kumların vücuttan daha rahat atılmasını sağlamaktadır.
 • Mide ekşimelerine iyi gelmesi peryavşan otu faydaları arasındadır.
 • Hemoroit rahatsızlığında hassas bölgelerde rahatlama sağlamaktadır.

Peryavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Birçok bitki yaş olarak da kullanılabilirken peryavşan otunun önerilen kullanım şekli güneş ışığında kurutulduktan sonra kullanılmasıdır. Kurutma şekli özellikle güneş ışığı alarak yapılması gerekmektedir. Bazı hanımlar yer ve mekân zorluğundan ev içerisinde ve güneş almayan yerlerde kurutma işlemi yapmaktadırlar ancak peryavşan otundan gerekli şifayı alabilmek için güneş ışığında kurutulması gerekmektedir. Bunun dışında peryavşan otunun en güzel kullanım şekli demlenerek çayının hazırlanmasıdır. Ayrıca soğuk su içerisine peryavşan ekleyerek kullanım şeklide mevcuttur.

peryavşan otu nasıl demlenir

Peryavşan Otu Nasıl Demlenir?

Yukarıda da yazdığım gibi peryavşan otundan en iyi performansı peryavşan otu demlenerek alınmaktadır. Peryavşan otu demlenmesi klasik bitkisel çay hazırlama teknikleri ile aynıdır. Bir bardak sıcak suyu cezve içerisinde kaynatın ve bir bardağa aktarın üzerine bir tutam peryavşan otu ekleyin ve 10 dakika kadar demleyin. Ardından peryavşan otu çayınız hazır. Burada sadece dikkat etmeniz gereken nokra peryavşan otunu suyla birlikte kaynatmayınız. Bu bitkinin etkisini azaltacaktır. Kaynattığınız suyun içerisine pervavşanı ekleyiniz.

Peryavşan Otunun Zararları

Bilinen veya tespit edilen herhangi bir zararı bulunmamaktadır ancak yine de aşırı tüketimden uzak durulmalıdır. Çok küçük bir ihtimal olsa da vücudunuzun peryavşan otuna alerjisi olabileceğini göz önüne alarak tam kullanımdan önce küçük bir bardak içerek mutlaka deneme yapınız.

Peryavşan Otu Emziren Anneler Ve Hamilelik Dönemindekiler Kullanabilir mi?

Peryavşan otunun bilinen herhangi bir zararı yoktur ama yine peryavşan otu hamilelik ve emziren anneler üzerindeki etkileri üzerine biline yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır. Çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemlidir bu sebeple peryavşan otu hamilelik dönemindeki ve emziren annelere kesinlikle önerilmemektedir.

peryavşan otu bebeklere verilir mi

Peryavşan Otu Bebeklere Verilir Mi?

Peryavşan otu bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateşi düşürücü özelliği bulunmaktadır. Ayrıca bebeklerde gaz problemini ve bebeklerde gaz sorunu nedeniyle ortaya çıkan karın ağrılarına iyi gelmektedir. Peryavşan otunun bilinen herhangi bir zararı yoktur ancak özellikle bebeklerde kullanırken hem miktarlarına çok dikkat etmeli, hem de çocuğunuzun daha hassas bir vücut yapısı olmasını göz önünde bulundurarak, alerji olma ihtimaline karşı ilk denemeden sonra çoğunuzu gözlemleyin. Aksi halde lütfen kullanmayın. Yavşan otunun bebeklerde kullanımı biraz daha özen gerektiren bir konudur.

Peryavşan Otu Diyabet | Şeker Hastalığı Kürü

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi peryavşan otunun bilinen ve en çok tercih edilen faydası şeker hastalığına olan faydasıdır. Tarifini vereceğimiz bu peryavşan kürü ile şeker rahatsızlığında büyük ölçüde rahatlama sağlayacaksınız.

1 litre suyu ocakta kaynattıktan sonra içerisine bir avuç peryavşan otu ve bir avuç da kara keklik ekleyin ve yaklaşık yarım satar kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzerek şişelere ekleyin. Bir litre hazırlanmasının sebebi soğuk olarak içileceğinden iki güne kadar aynı etkiyi gösterebildiğindendir. Hazırladığınız karışımı her sabah kahvaltıdan önce bir bardak olacak şekilde için. Bu kür kan şekerinin sağlıklı seviyelerde kalmasını ve şeker rahatsızlığını ortadan kaldırılmasının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Özelikle şeker hastalığını tedavisi ile uğraşanları ek takviye olarak bu karışımı kullanmaları iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.