Pazardan Veya Marketten Sebze Meyve Alırken Buna Dikkat Edin

Artık her sebze ve meyveyi her mevsimde bulabiliyoruz. Ancak mevsiminde alınan meyve ve sebze çeşitleri genelde lezzetliyken, mevsiminde olmayanlar tatsız oluyor.

Zamanından erken olgunlaşan meyve ve sebzelere katılan kimyasallar sağlığınızı büyük ölçüde tehdit edebilir. Bu ürünleri satın alırken birkaç ufak tefek detaya dikkat ederseniz ne kendinize ne de yakınlarınıza zararlı yiyecekler yedirmiş olursunuz.

Özellikle rengini parlatmak ve çürüme sürecini geciktirmek için çok sayıda kimyasal maddeler kullanıyorlar. Bu duruma biraz dikkatli olarak her şeyi anlamamız mümkün.

Domates seçerken, kabuğunun üzerinde olmaması gereken beyaz şeritler fark ediyorsanız, o tezgah dan hızla uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Üzerindeki beyaz çizgiler nitrik asitten kaynaklanır ve sağlığınıza büyük ölçüde zarar verebilir.

Patates alırken ise, kabuğunun üzerindeki küçük tomurcuklanmaların fazla olup olmadığına dikkat edin. Eğer tomurcuklar fazla ise ve kestiğinizde içleri kararmışsa çok fazla kimyasala maruz kalmış olabilir.

Bal kabağının kabuklarından her şeyi rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer üzerindeki çizgiler olması gerektiği gibi düz değil de yamuk görünüyorsa ve siyah renkte beneklenmiş ise, o bal kabağını tercih etmeyin.

Salatalık satın alırken, özellikle çekirdeksiz ve yumuşamış salatalıklardan kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederiz.