Omuz ve Sırt Ağrılarından Bu Egzersizlerle Kurtulun

Sağlıklı olmak belkide hayatımızın en büyük nimetidir. Sağlığımızı kaybettikten sonra ne yapalım parayı, pulu. Dünyaları verseler sağlığımızı yine vermeyiz. Omuz ve sırt ağrılarından kurtulmanız için siz değerli okurlarımıza bazı hareketlerden bahsedeceğiz. Bu hareketler özellikle doğu Asya da kullanılan yoga hareketleridir. Özellikle son zamanlarda Ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır. Bu hareketleri düzenli şekilde yapmak vücudumuz için çok faydalı olabilmektedir.

Kaslarınızı ve beynimizi rahatlatacak bu egzersizler sayesinde ağrılarınız azalacak, stres seviyeniz düşecek ve daha çok kendinizin farkında olacaksınız. İşte ilk hareketimiz.

Yalvaran Köpek Pozu

Öncelikle dirseklerimizin altına yerden az yükseklik koyuyoruz. Bu yüksekliğin üstünü dirseklerimizi koyuyoruz ve dizlerimizde resimdeki gibi üstünü dikiliyoruz.  Ardından kalçamızı dışarı çıkarıyoruz ve ellerimizi sırtımızda birleştiriyoruz.

Göğsümüzü olabildiğince yere yaklaştırmaya çalışıyoruz ve bu durumda alnımız yere değmiş olacak. Normal nefes alıp vermeye devam ediyoruz. 10. Nefes alış verişimizde normale dönebiliriz.

Çocuk Duruşu

Öncelikle dizlerimizin üzerine oturuyoruz. Omuz hizasında az önce kullandığımız yüksekliğe ihtiyacımız olacak. Şimdi arka ayaklarınız birbirine değdiriyoruz ve vücudunuzu öne uzatın. Ellerinizi desteklerin üzerine koyun ve alnınız yerde olsun.  Yukardaki hareketle olduğu gibi 10. nefes verişte normal pozisyona geri dönüyoruz.

Bağlı Çekirge Duruşu

Yere yüz üstü uzanıyoruz. Ellerimizi bacaklarımızın yanına doğru uzatıyoruz. Bacaklarınızı olabildiğince uzatın ve ellerinizi kalçanızın üzerinde kenetleyin. Üst gövdeni yerden kaldırın ve 7 nefes boyunca pozisyonunuzu bozmayın.

Balık Duruşu

Bu hareketimizde de yüksekliğe ihtiyacımız olacak. Desteğin bir tanesini başımızın altına diğerini bel kısmına koyup, sırt üstü uzanıyoruz. Bacaklarımız ayrı olacak şekilde 10 nefes boyunca pozisyona devam ediyoruz.

İpliği İğneden Geçir

Dizlerinizin üzerinde durarak harekete başlıyoruz. Ardından, sağ kolumuzu, başımızın altından sol tarafınıza uzatırken, sol kolunuzla da ileriye doğru uzanıyorsunuz.  10 nefes boyunca koruyun ve sonrasında diğer kolunuzu aynı şekilde uzatın.

V Duruşu

Bu harekette te yüksekliğe ihtiyacımız var. Yüzüstü uzanıyoruz, başımızı yüksekliğe koyuyoruz. Kollar karnımızın altında sol kol altta kalacak şekilde çapraz ve bacaklar açık pozisyonda olacak.  10 saniye koruyoruz ve diğer kolla tekrarlıyoruz.

Tırmanıcı Duruşu

Bağdaş kurarak desteğimizin üzerine oturuyoruz. Bu sefer bir havluya ihtiyacımız var. Sağ elimizle havluyu ense hizamızdan tutarken, diğer elimizle de tam bel hizamızdan tutuyoruz. 10 nefes boyunca koruyup sonra kol değiştirerek hareketi tekrarlıyoruz.

Bel Kıvırma

Sırt üstü uzanıyoruz ve sağ bacağımızı kalçadan kıvırarak sol bacağımızın üzerine atıyoruz. Sol elimizle de bacağımızı tutuyoruz. 10 nefes boyunca harekete devam ediyoruz ve sonrada diğer bacağımızı aynı şekilde yapıyoruz.

Pergel Duruşu

Şınav pozisyonunda başlıyoruz ve ardından sağ ayağımız ile öne uzun bir adım atıyoruz. Sol ayağımızı yere uzatarak ve sol elimizi yere koyarak sağ elimizle yukarı uzanıyoruz.

Umarız siz değerli okurlarımız için hazırladığımız egzersizlerimizi beğenmişsinizdir. Sevdiklerimiz ve dostlarınız ile de paylaşmanızı bekliyoruz. Sağlıklı günler dileriz.