Oluşan Kötü Kokuları Gidermenin En Doğal Yolları!

Karbonat öyle bir madde ki ne sağlığa verimleri saymakla biter ne de yaşama dair kullanım şekilleri. Bazen çok tesirli bir ilaç, bazen çok tesirli bir deterjan, bazen harika bir oda spreyi, bazen de tesirli bir kozmetik ürünü.

1- Buz dolabında oluşan kokuları gidermek için: 1 kase karbonatı buzdolabının bir bölümüne koyun 4-5 gün sonra karıştırın ayrıca sebzeleri ve meyveleri koruyucu tesiri bulunur.

2- Sigara kokusunu önlemede: Karbonat ve sirkeyi karıştırıp odanın bir yerine bırakın odadaki kokuları yok edecektir.

3- Halıda ki kokuları gidermek için: 1-2 avuç karbonatı halının yer bölümüne serpin ve 1-2 saat bekleyin ardından elektrik süpürgesi ile temizce süpürün.

4 – Diş temizliğinde ve diş parlatmada: iki günde bir, karbonatla sakin bir biçimde dişlerinizi fırçalayın 2 damla çilek suyu da ekleyebilirsiniz.

5 – Saç temizliğinde: Jöle veya sprey kullanımının ardından saçı temizlemek için orta boy bir şampuanın içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın ve sonra saçınızı yıkayın.

6 – Bademcik iltihabında: Yarım çay bardağı suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırıp gargara yapın.

7 – Parlak ve canlı bir cilt için: Yüz arındırma kreminin içerisine yarım çay kaşığı karbonat ekleyip cildinize 2-3 dakika yavaşça masaj yapıp uygulayın.

8 – Yağ kirlerinde: Kirin üzerine karbonat dökün ve biraz nemlendirin. Bir iki saat beklettikten sonra kirli kısmı silin.

9 – Lavabo açmak için: 1 su bardağı karbonatı lavabonuza dökün ve üzerine bir bardak sirke dökün hemen sonra 2 litre kaynamış suyu bismillah diyerek lavaboyu boşaltın.

10 – Lavabo temizlemede: Lavabonuza karbonatı döküp limonla ovalayın, parlatıcı tesiri de vardır.

11 – Tırnak bakımında: 1 kase ılık su içerisine 1 çay kaçığı karbonat ekleyin ve ellerinizi 15 dakika suda bekletin, tırnak dipleriniz yumuşak olacaktır.

12 – Çamaşır makinasında: Deterjan ölçüsünü yarı yarıya azaltarak karbonat ilave edin daha temiz bir biçimde çamaşırlarınız temizlenecektir.

13 – Ter kokusu için: Banyo sonrasında yarım çay kaşığı karbonatı koltuk altınıza sürün ve ovalayın koltuk altınız ter kokusundan kurtulacaktır.

14 – Rutubet ve küf kokusu için: Dolabınızın bir tarafına ağzı açık bir kapta karbonat bırakın naftalin beğenmeyenler için iyi bir koku giderici olacaktır.

15 – Kettle ve termos temizliğinde: 2 kaşık karbonatı içerisine dökünüz üzerine kaynamış su ilave ediniz 1-2 saat bekletiniz ve akabinde yıkayınız tertemiz olacaktır.

Bu önemli bilgi ve taktiklerden daha fazla insanın yararlanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen…