Öksürük İçin Şifalı Bitkiler Ve Bitkisel Kürler

öksürük için şifalı bitkiler

Öksürüğün birçok nedeni bulunmaktadır. Bu kimi zaman bir hastalık sebebiyle kimi zaman ise çevrenin çeşitli etkilerinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Vücudun bazı maddelere duyarlı bulunması, soğuk algınlığı, bronşit ve grip benzeri enfeksiyonlar, geniz akıntısı, astım, reflü, sigara, stres ve psikolojik sorunlar ve kimi ilaçlar öksürüğe neden olmaktadır. Öksürük için şifalı bitkiler ve bitkisel kürler ile bu rahatsızlıktan ilaçlara maruz kalmadan doğal yollarla kurtulabilirsiniz.

öksürük için şifalı bitkiler

Öksürük İçin Şifalı Bitkiler Ve Bitkisel Tedaviler

Öksürük için şifalı bitkiler tedavisine geçmeden önce öksürüğün sebebini öğrenmek daha iyi bir sonuç almanız için önemlidir. Birçok şifalı bitki öksürüğe iyi gelmektedir ancak, astım rahatsızlığı nedeniyle bir öksürük durumu söz konusu ise astım için şifalı bitki olan keçiboynuzu tüketilmelidir. Sizler için öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler ve bitkisel kürleri yazacağız. Rahatsızlığınızın nedenine göre ve alerjinizin olmadığını düşündüğünüz bitkiyi kullanarak öksürükten kurtulabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler | Öksürük Kesici Bitkiler

 • Zencefil, karabiber, limon ve nane benzeri gıdalar öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Astımdan dolayı oluşan öksürüğe keçiboynuzu iyi gelmektedir.
 • Çörek otu ve meyan kökü alerjiden dolayı oluşan öksürük için şifalıdır.
 • Kabuklarını sirke ile dezenfekte ettiğiniz bir dilim limonun üzerine bir miktar tuz ve karabiber ekleyerek kabukları ile birlikte tüketirseniz öksürüğe iyi gelmektedir. Özellikle normal öksürük için bu yöntem önerilmektedir.
 • Tuzlu su gargarası öksürük için basit ama etkili yöntemlerden biridir.
 • Üzüm suyu öksürük için şifalı bir sudur. Ayıca sadece üzüm suyu değil kuru üzümde öksürük için şifalıdır.
 • Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatarak içebilirsiniz.
 • İki yemek kaşığı balın üzerine bir çay kaşığı taze karabiber ekleyin. Ardından üzerine bir miktar kaynamış su dökün ve on dakika demleyerek tüketmeniz öksürüğe iyi gelecektir.
 • Karabiber ve kekik çayı öksürük için etkili çözümlerden biridir.

öksürük için bitkisel kürler

Öksürük İçin Bitkisel Kürler

Öksürük problemi için evde hazırlayabileceğiniz bir çok kür ve tarif bulunmaktadır. Evde bulunan malzemelere göre dilediğiniz karışımı hazırlayabilirsiniz.

Karaturp Bal Kürü

Temizce yıkadığınız iri bir karaturpu üst kısmından kapağa benzer şekilde kesiniz. Kestiğiniz bölümü atmayın. Turpun içerisini oyun ve olduğunuz bölümü bal ile doldurun. Altına bardak ve benzeri bir şey koyarak biraz yüksekte tutun. Bir gece bu şekilde bekletin ve bal iyice turp ile kaynaşsın. Ardından karaturpun altını delerek içindeki balı süzerek bir bardak içerisine alın. Bu kür öksürüğe kesin çözüm sağlamaktadır.

Tarçın Kürü

Tarçın, zencefil, ıhlamur, kabuklu elma, ayva ve bir adet limonu kabukları ile birlikte bir kap içerisinde kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek içebilirsiniz. Tarçın kürü öksürüğünüze iyi gelecek ve aynı zamanda göğsünüzü de yumuşatacaktır. Bu yüzden grip zamanlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bal Karabiber Kürü

Bir bardak sıcak süt içerisine bir çay kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı içmek öksürük ve boğaz için çok etkilidir.

Elma Kürü

Bir elmanın kabuklarını ve birkaç adet elma çekirdeğini, biraz ıhlamur ve iki tane karanfil, bir dilim limonu beraberce kaynatınız. Tatlandırmak içinde bir tatlı kaşığı bal ilave ediniz. Çocuklarda öksürük problemi için elma kürünü kullanabilirsiniz.

öksürük kürü

Bal Zencefil Kürü

Bir tatlı kaşığı bal ile bir miktar zencefil tozunu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu kür boğaz ağrısına ve öksürüğe karşı etkilidir. En fazla kullanılan ve çok etkili bir yöntem olsa da çocuklar için önermemekteyiz.

Dut Pekmezi Kürü

Bir yemek kaşığı pekmez ile bir çay kaşığı karabiberi karıştırarak günde bir kaşığı geçmeyecek şekilde tüketiniz. Aksatmadan günlük olarak tüketirseniz kısa sürede öksürüğünüzü kesecektir.

Nişasta Kürü

Tüketebileceğiniz kadar suya bir miktar nişasta ekleyerek kaynatın.  Ardından içine limon suyu ekleyin ve tadını güzelleştirmek için çok az miktarda pekmezde ekleyin. Öksürüğünüze iyi gelecektir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler İbrahim Saraçoğlu

Öksürük için İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmış olan tarif bulunmaktadır. Dilerseniz bu tarifi de uygulayabilirsiniz.

İlk olarak bir bardak sade sütü ocakta kaynatın ve üzerine 10 adet gül hatmi bitkisi ekleyin ve sütü ocakta bir kez daha bir taşış olacak şekilde kaynatın. Ocaktan alıp üzerini bir kapla kapatarak beş altı dakika demlemeye bırakın. Ardından sabah ve akşam olacak şekilde günde iki defa içiniz. İbrahim Saraçoğlu’nun vermiş olduğu bu tarif kuru öksürük problemine de iyi gelmektedir.

çocuklarda öksürük

Çocuklarda Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

 • Uyumadan önce çocuğunuzun sırtına oda sıcaklığında ısıttığınız balı sürün ve üzerini kâğıt havlu ile kapatın. Birkaç tekrar sonrasında çocuğunuzun öksürüğü kesilecektir.
 • Bal ve bir miktar zencefilin karıştırarak çocuğunuza verebilirsiniz. İki yaşından küçük çocuklarda bu karışımı kullanmayınız.
 • Bal ve limon karışımı da çocuklarda öksürük için şifalı bitkiler arasında bulunmaktadır. Bur miktar bal üzerine az olacak şekilde limon sıkın ve çocuğunuza yedirin.
 • Bebeklerde öksürük için, ılık su içerisine kekik ve balı ekleyerek karıştırın ve bebeğinize verin.
 • Cezve içerisine bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir yemek kaşığı pekmez ve bir yemek kaşığı tereyağı ekleyin ve bir müddet kaynattıktan sonra ocaktan alın, ılıdıktan sonra tüketin. Bu karışımı çocuğunuzun tüketeceği miktarlarda ayarlayabilirsiniz.
 • Son olarak eğer çocuğunuz balgamlı bir şekilde öksürüyorsa bunu kesmek için yada şifalı bitkiler kullanmayınız. Bu zamanlarda öksürük çocuğun balgamını atmasını sağlamaktadır. Çocuk öksürmeye başladığı zaman yüz üstü tutarak sırtına hafifçe vurarak balgamı rahatça atmasını sağlayın.

Balgamlı Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

Öksürüğün balgamlı olması bazen beraberinde farklı sorunları da getirmektedir. Balgamlı öksürük için yukarıda yazdığımız karışımlara eklemek suretiyle de çeşitli bitkileri kullanabilirsiniz.

4-5 su bardağı kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyerek suyu ılıtın ve bu su ile burnunuzu temizleyin. Suyu burnunuza çekerek temizleyiniz. Bu sayede balgamı rahatça atmış olursunuz.

Balgamlı öksürüğü kesen en pratik yöntemlerden biride limonlu su tedavisidir. Bir bardak ılık su içerisine limon suyunu sıkarak tüketirseniz hem balgamı hem öksürüğü kesecektir.

Cezve içerisine bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir yemek kaşığı pekmez ve bir yemek kaşığı tereyağı ekleyin ve bir müddet kaynattıktan sonra ocaktan alın, ılıdıktan sonra tüketin.

Tüm bunların haricinde Meyan kökü, Çörek otu ve Karanfil balgamlı öksürüğe iyi gelmektedir.

Bu bitkileri kendi başına kullanacağınız gibi çayını demleyerek yada normal demlediğiniz çayların içerisine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Yine aynı etkiyi gösterecektir.

kuru öksürük için şifalı bitkiler

Kuru Öksürük İçin Şifalı Bitkiler

Öksürük sosyal hayatı olumsuz etkileyen başlı başına bir sorundur ancak kuru öksürük ağrılarla birlikte gelen problemdir. Bu nedenle kuru öksürük tedavisinde şifalı bitkiler biraz daha ön plana çıkmaktadır.

 • Kuru öksürük için zencefil, keçiboynuzu, limon, ıhlamur, pekmez ve karabiber karışımlarını kullanabilirsiniz.
 • Üç tatlı kaşığı dut pekmezinin üzerini bir miktar karabiber serperek karıştırın ve günde sadece bir kaşık tüketin. Bu karışım kuru öksürüğünüze çok iyi gelecektir.
 • Ayva yaprağı ile ıhlamuru kaynatarak içmeniz kuru öksürük için şifalıdır.
 • Hazırlayacağınız kekik çayının içerisine bir miktar bal koyarak tüketmeniz kuru öksürüğü kesecektir.
 • Bir tatlı kaşığı bal ile karabiberi karıştırarak yenir ve üzerine de bir bardak ılık süt içerseniz hem boğazlarınız rahatlayacak hem de kuru öksürüğünüz geçecektir.
 • Uyumadan önce içeceğiniz ballı süt kuru öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Kimi zaman kürü öksürük şiddetlenmektedir. Bu tür durumlarda taze sıkacağınız bir limon suyunun içerisine karabiber ve tuz ekleyerek tüketiniz. Bu öksürük için ani rahatlama sağlayacaktır.
 • Öksürük krizleri zamanında sıcak duş almak akciğerlerinizi temizleyerek ve daha rahat nefes almanızı sağlayarak öksürüğünüzü kesecektir.
 • Eğer imkânınız varsa buhar tedavisi öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Taze sıkılmış havuç suyu kuru öksürüğe iyi gelmektedir. Günde iki kez içmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Bu şifalı bitkiler öksürüğünüzü mutlaka kesecektir ancak sonrasında tekrar aynı problemleri yaşamamak için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

 • Sigara içmemek ve mümkün olduğu kadar içilen ortamda bulunmamak.
 • Aşırı tozlu ve kuru yerlerde bulunmamak yâda çalışmamak gerekmektedir.
 • Bol sıvı tüketimine dikkat edin.
 • Kimyasal ürün kullanıma dikkat edin mümkün olduğu kadar solumamaya çalışmak.