Öksürüğü Keser, Bronşları Rahatlatır Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

Çocukken hasta olduğumuzda bize zorla içirilen ve tadından hiç de hoşlanmadığımız öksürük şurubunun tadını hepimiz hatırlıyoruzdur.

Şimdi de aynı tada çocuklarımızı maruz bırakmamak için çareler arıyoruz, farklı yöntemlere ve doğal şuruplara yöneliyoruz. Ancak her ne kadar tadı hoş olmasa da öksürük şurubunu tüketme çok zorunlu hallerde olmalıdır.

Ağrıyan, kaşınan, kuruyan boğazımızı rahatlatması için başvurduğumuz şurubumuzu evde kendimiz yaparak hem kimyasal maddelerin yan etkilerinden hem de gereksiz harcamalardan kurtulabiliriz.

İhtiyacımız olan malzemeler sirke ve bal. Bu malzemeleri hafif akışkan bir sıvı kıvamına gelecek ölçüde karıştırmanız yeterli. Sirke ve balın karışımı boğazınıza yerleşmiş tüm mikro organizmaları temizler ve boğazınızı iyi bir yumuşatır, aynı zamanda rahatlamanızı sağlar.

Bir diğer şurubumuz ise farklı malzemeler içeriyor. Bu şurubumuzdaki ana malzememiz mürver ağacının meyvesidir. Mürver ağacının meyvesini daha önce duymamış olma ihtimaline binaen kısaca özetleyelim. İçeriğinde A, C, B6 ve potasyum bakımından oldukça zengin vitaminler vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklardan korur.

zencefilin yararları

Mürver ağacının meyvesinin yanında bu karışım için zencefile de ihtiyacımız var. Bulantı, kas krampları ve ağrıları gideren, diyabet ve kolesterolü düşüren özellikleri sayesinde sağlığınızı korumaya yardımcıdır.

Son olarak andız otu kökü. Ciğerleri temizlemek, nefes almayı rahatlatmak ve ciğerdeki mukus tabakasından kurtulmak için rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle zatürre tedavisinde sıklıkla başvurulur.

Mürver ağacının meyvesi ve diğer saydığımız malzemelerimizi kullanarak hazırlayacağımız karışımın detaylı tarifini de aşağıdaki şekilde paylaşmış olalım.

Malzemeler

  • Kuru mürver ağacın meyveleri
  • 2 yemek kaşığı kuru zencefil
  • 2 yemek kaşığı andız otu kökü
  • Elma sirkesi
  • Bal

Hazırlanışı

Normal boy bir kavanozun 1/3 ünü mürver ağacının meyveleriyle doldurun. Andız otu kökü ve zencefili de üzerine ekleyin. Akabinde kalan kısmın yarısını bal, yarısını da elma sirkesi ile doldurun.

İyice karıştırın ve plastik bir kapak ile kapatın. Ertesi gün kapağını açın ve iyice karıştırın. 3-6 hafta arası bekletin ve her gün karıştırmayı ihmal etmeyin.

Sonrasında bir tülbent marifetiyle süzerek günde 3-4 kez tüketebilirsiniz. Buzdolabında 6 ay taze bulundurun.

Bu lezzetli şurubu ailenizle ve sevdiklerinizle paylaşmak için çekinceniz olmasın. Geçmiş olsun!