Ökse Otu Faydaları | Ökse Otu Zehirlenmesi

Santalaceae familyasından olan ötse otu genellikle Avrupa, batı ve güney Asya bölgelerinde bulunur. Türkiye de de bulunan ökse otu purç, çekem, gövelek ve güvelek olarak da bilinir. Elma, armut, söğüt, kavak ve meşe gibi ağaçların üzerinde yaşayan bir bitkidir. Dört mevsim yapraklarını dökmeyen bitki mart ve nisan aylarında çiçek açar. Gövdesi oldukça kısa olan bitki ağaçların bitki özünü emmek için burularda kök salar. Karşılıklı iki yaprağı bulunan bitki zeytin yaprağını andırır. Sarımsı beyaz renkte çiçekleri açar. Şimdi de faydalarına geçelim.

Ökse Otunun Faydaları

 • Sinirleri yatıştırıcı ve spazmları giderici etkisi vardır. Bu sayede uyku düzenini sağlar.
 • Yüksek tansiyona ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirip vücudumuzu hastalıklara karşı korur ve kansere karşı etkilidir.
 • İnsülin üretimini düzenlediği için diyabet hastalarına iyi gelir.
 • Sindirim ve mide ağrılarını hafifletip eklem ağrılarına da fayda sağlar.
 • Öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Hemostatik etkisi ile vücudumuzda oluşan kanamaların durmasına yardımcı olur.
 • Vücudumuzda meydana gelen iltihaplanmalara iyi gelir.
 • Kadınların regl dönemlerinde ağrıların hafifleşmesine yardımcı olur.
 • Uyku sorunu olanlarında kullanması tavsiye edilir.
 • Kadınların menopoz dönemlerinde oluşan olumsuzlukları ve hormonal bozuklukları tedavide yardımcıdır.

Ökse Otu Zehirlenmesi

Ökse otu yaprakları taze haldeyken tüketilirse zehirlenmeye yol açabilir. Bunun gibi meyveleri de yenirse gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı ökse otunun yaprakları kurutularak çayı demlendikten sonra içilmelidir. Özellikle gebe ve emziren annelerin doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmez. Alerjisi olan insanlarında kullanması pek tavsiye edilmez.

Ökse Otunun Zararları

Ökse otu çayını günde 4-5 bardaktan fazla içmemeniz önerilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi gibi durumlarda ökse otu çayını tüketmeyi bırakıp uzman kişilerden yardım alabiliriz. Çiğ olarak tüketmek sakıncalı olduğu için kurutulmuş 1 tatlı kaşığı ökse otunu 1 su bardağının içine atıp içine atıp 10-15 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzgeç marifetiyle süzüldükten sonra çayımız afiyetle içilebilir. Her şeyin çoğu zarar azı karar diyerek Kainat eczanesinde yaratıcının bize sunduğu şifa kaynaklarını araştırdığınız için teşekkür ederiz. Tavsiye bizden şifa Allah’dan.

Ökse Otu İbrahim Saraçoğlu

Ökse otu ibrahim saraçoğlu tarafından katılmış olduğu bir çok programda faydaları anlatılmış bir bitkidir. Kendisinin yapmış olduğu bu açıklamalardan; Ökse otunun faydaları, ökse otunun zararları ve ökse otu kürü konularını sizler için derledik.

Ökse Otu Nedir?

Ökse otu Latince Viscum album bitkisidir. Ağaçların üzerinde asalak olarak yaşar ve dört mevsim yeşildir. Yollarda görürsünüz bazen geçerken ağaç yapraklarını dökmüştür ama bu dalların arasında oradan kömeç gibi çıkar. Ökse otu meyveleri parlaktır ve sakın ola ki bunun meyvelerini yemeyin, kullanmayın zehirlidir.

Ökse Otu Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ökse otunun şifalı olan yeri yaprakları ve yapraklarının saplarıdır. Daha öncede söylediğimiz gibi ökse otu diğer ağaçların üzerinde asalak olarak yaşamaktadır. Elma ve armut ağaçlarının üzerindeki ökse otları en faydalı olandır.

Avrupalılar bu ürüne yoğun talepte bulunmakta ve yok pahasına Avrupa’ya götürülmektedir. Elma ve armut ağaçları üzerinde yetişen ökse otu kanser tedavisinde kullanıyor. Avrupa’ya götürülen ökse otları kemoterapi ilacı olarak kullanılıyor. Meyveleri  insan için zehirlidir ama yaprak ve sapları bir şifadır. 

Şifalı olan ökse otu yaprakları mutlaka ölçüsünde kullanılmalı ve ölçüsünün dışında da kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ökse otu kemoterapi ilacıdır ve kanserde çok başarılı şekilde kullanılmaktadır ancak tek başına yeterli fayda alınamamaktadır.

Ökse otu tinnitusa karşı  oldukça faydalıdır.

Yüksek tansiyona karşı da kullanılabilmektedir.

Menepoz şikayetlerine karşı kullanabilirsiniz, adet düzensizliğinde kullanılmaktadır.

Ayrıca  kemoterapi sonrasında da takviye olarak kullanılabilmektedir.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır? Ökse Otu Kürü İbrahim Saraçoğlu

Bir bardak klorsuz sıcak suya bir tatlı kaşığı yaprak ve ince saplarını içeren kurutulmuş ökse otu ilave edilir ve 8 dakika bekletilir.  Sekizinci dakikadan sonra süzüyoruz ve yudum yudum içiyoruz.  Bir hafta günde bir kez içiyoruz ve üç gün ara veriyoruz. Dört defa yedi gün uygulanır ve her yedi gün tamamlandığında üç gün ara verilir.  Toplam uygulama süresi 28 gündür. Uygulama sürelerine üç günlük aralar dahil değildir. 

Dikkat: Yaprak ve saplarının histamin ve mannitol içermesinden dolayı astım hastalarının kullanmaması gerekir.