Ojeyle Kamufle Etmeyin! Tırnaklarınız Pek Çok Şey Söylüyor

Sağlımız çok ama çok önemlidir. Bunu nerdeyse tüm yazılarımızda ifade ediyoruz. Organik zamanı olarak sağlığınız olmazsa olmasınızdır. Cildimizin, soluk olması, renk değiştirmesi ve saçlarınızın dökülmesi veyahut başka sebepler, sağlımız hakkında önceden fikir vermektedir. Erken teşhis çok önemlidir. İç sorunları yaşamadan önce vücudunuz size sağlığınız hakkında sinyaller verebilir. Tırnaklarımızda da öyledir. Tırnaklarınızın sağlığınız hakkında söylemek istediklerini görmezden gelmeyin. Çünkü nedeni kanser bile olabilir.

Tırnak sorunlarının çok basit diye ilgilenmiyoruz, genellikle görmezden geliyoruz. Ancak, tırnaklarınız iç sağlığınız için bir örnektir, yol göstericidir, bu nedenle lekeleri ve çıkıntıları asla göz ardı etmeyin.

Kuru, Ayrık Tırnaklar

Yapılan araştırmalarda beş yetişkin bireyden birinde zayıf, kuru, ince ve kolay kırılabilir tırnaklardan şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştır. Tırnakların yaklaşık yüzde 18’i sudan oluşur bu seviye yüzde 16’nın altına düştüğünde kuru ve kırılmaya eğilimli olabilirler. Bu sorunu çözmek için günde iki litre su içmeyi deneyin. İnsan vücudunun nerdeyse büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Su hayatımız için olmazsa olmazımızdır.
Ayrıca vücuttaki çinko eksikliğinin de, kırılgan tırnaklara katkıda bulunduğu, bu nedenle sığır eti, kabak çekirdeği ve mercimek gibi çinko bakımından yiyecekleri bolca tüketmeliyiz.

Tırnaklarda Koyu Renk Çizgi

Yukardaki resimdeki gibi tırnaklarınızda yeni oluşan koyu bir çizgi olduğunu fark ederseniz en kısa sürede bir doktora başvurmalısınız. Bu koyu çizgi cilt kanseri tipi olan melanom olabilir. Her koyu çizgi melanom değildir ancak doktorunuz görmesi çok yararlıdır. Büyümesine izin verirseniz tedavi sürecini zorlaştırırsınız. Sağlıkta erken teşhis çok önemlidir.

Yumuşak, Soyulan Tırnaklar

Tırnaklarınız kolayca soyuluyorsa hapalonychia(tırnakların anormal yumuşaması) olarak bilinen bir durumla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Tırnaklara sertlik kazandırmak için bol protein almalısınız. Her öğünde mutlaka bir miktar protein almalısınız. Yeterince D vitamini ve A vitamini almanız da önemlidir. D vitamini seviyenizi güneş ışığına maruz bırakarak artırın ve her hafta üç porsiyon yağlı balık yiyin. A vitamini için, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi bol miktarda yeşil ve turuncu sebze tüketin.

Çıkıntılı Tırnaklar

Çıkıntılı tırnakların nedeni ise beslenme eksikliği ve düzensizliğinden kaynaklanmaktadır. Bilinçsiz yapılan diyet, süt, fındık ve ahududu gibi besinlerde kükürt bulunur. Sedef hastalığı ve egzama gibi hastalıklar kükürt eksikliğinden kaynaklanır.

Beyaz Noktalar

Tırnaklarımızdaki beyaz lekelerin sebebini kalsiyum eksikliğine bağlardık. Ancak uzmanlar bu konuda, beyaz lekeleri aslında küçük hava kabarcıklarının tırnak hücreleri arasında sıkışmasından kaynaklandığını söylemektedirler.

Şeytan Tırnağı

Şeytantırnağı ise tırnaklarımızın yanında, cilt üzerinde bulunan çok küçük ama inanılmaz derecede acı verici olabilir. Ve tırnak etinin etrafındaki hidrasyon eksikliğinden kaynaklanırlar. E ve F vitaminleri bakımından zengin manikür yağı kullanabilirsiniz.

Sarı Tırnaklar

Sigara kullanıyor musunuz? Sarı tırnaklara genellikle sigara veya oje neden olur. Ancak sarı tırnak kalınlaşıyor, büyümeyi durduruyorsa vücudunuzun içinde bir şeyin olduğuna dair bir işaret olabilir. Akciğer hastalığı ve romatoid artrit sarı tırnaklara neden olabilir.

Tırnaktaki Oluklar

Tırnaklarınızın üstünden yatay olarak geçen çizgiler görmeye başlarsanız, bazı sorunlar yaşadığınız anlamına gelebilir. Ateş, yaralanma, kemoterapi veya majör stres, tırnaklarınızın büyümesini durdurabilir. Bu gibi durumlarda zaman geçirmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Uzmanlara göre, vücudunuzdaki bir hastalık tırnaklarınızın rengini değiştirmesine neden olabilir.
Mavi: kan dolaşımınızda yeteri miktarda oksijenin olmadığını
Beyaz: karaciğer hastalığı, şeker hastalığı
Soluk: anemi
Yarı pembe, yarı beyaz: böbrek hastalığı
Sarı: akciğer hastalığı, tırnak enfeksiyonu hastalığınız olabileceğini göstermektedir.
Lütfen sağlığınıza dikkat edin. Esen kalınız efendim.